107-latek otrzymał medal "Pro Patria". Za bitwę nad Bzurą

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   01 września 2016 13:42


107-latek otrzymał medal "Pro Patria". Za bitwę nad Bzurą Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Medalem "Pro Patria" i repliką szabli oficerskiej uhonorowany został 107-letni Józef Żurek - żołnierz września 1939 r., uczestnik największego starcia kampanii polskiej - Bitwy nad Bzurą. Weterana wyróżnił Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

- Weteran II wojny światowej Józef Żurek medal "Pro Patria" otrzymał za zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość ojczyzny - poinformował p.o. szef Urzędu ds. Kombatantów Jan Józef Kasprzyk, który odwiedził kombatanta w dniu jego 107-letnich urodzin w jego rodzinnym domu w Czarnowie (woj. kujawsko-pomorskim).

Żurek jako podoficer brał udział w bitwie nad Bzurą - największym starciu kampanii polskiej 1939 r., która na pewien czas zatrzymała uderzenie na Warszawę. W starciu wzięły wzięły wycofujące się z Wielkopolski i Kujaw armie "Poznań" i "Pomorze" pod dowództwem gen. Tadeusza Kutrzeby. Pomimo klęski wojsk polskich bitwa ta opóźniła kapitulację Warszawy i wiążąc wojska niemieckie umożliwiła wycofanie się polskich oddziałów do Małopolski Wschodniej.

Urząd ds. Kombatantów stara się odwiedzać w domach tych kombatantów, którzy ze względu na wiek i stan zdrowia nie mogą brać udziału w uroczystościach upamiętniających ważne dla nich wydarzenia.

- Często jest tak, że weterani żyją skromnie nie dopominając się żadnych zaszczytów i nawet ich bliscy nie wszystko wiedzą o ich zasługach. Nieraz ich towarzysze walki informują nas o takim kombatancie, a nieraz władze samorządowe. Bywa tak, że szef Urzędu jest pierwszym przedstawicielem polskiego rządu, który po latach odwiedza i honoruje taką osobę i dla kombatanta jest to wyjątkowa i bardzo wzruszająca chwila - dodał Kasprzyk.

Józef Żurek urodził się 31 sierpnia 1909 roku w Gackach (woj. kujawsko-pomorskie). Obecnie jest 23. najstarszym żyjącym Polakiem. 

W 2000 r. Józef Żurek został awansowany na stopień podporucznika, a w 2009 r. na stopień porucznika. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR