40 mln zł z MPiPS na projekty aktywizujące seniorów
Autor: PAP/Rynek Seniora   13 kwietnia 2015 15:16

Jak już informowaliśmy 9 kwietnia br., organizacje pozarządowe otrzymają 40 mln zł z resortu pracy w br. na organizację zajęć dla seniorów w ramach programu "Aktywność Społeczna Osób Starszych". - Te podmioty otwierają drzwi seniorom i dają szansę na spotkanie z innym człowiekiem - ocenił szef resortu.

Program "Aktywność Społeczna Osób Starszych" (ASOS), przygotowany na lata 2014-2020 przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, jest jednym z filarów polityki senioralnej rządu. Organizacje, fundacje i stowarzyszenia mogą otrzymać w drodze konkursu dotację w wysokości do 200 tys. zł na projekty dotyczące edukacji osób starszych, aktywności społecznej, integracji międzypokoleniowej oraz partycypacji społecznej.

Czytaj: Konkurs ASOS 2015 rozstrzygnięty: w tym roku 25 proc. więcej ofert

Jak podkreślił w poniedziałek (13 kwietnia) minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, w tym konkursie skupiają się najlepsze organizacje, fundacje i stowarzyszenia, które potrafią wcielać w życie zasady polityki senioralnej i współpracy międzypokoleniowej.

- Ta polityka ma sens tylko wtedy, kiedy wychodzi z autentycznej potrzeby ludzi w Polsce lokalnej - mówił mister w Tarnowie. Dodał, że polityka senioralna w naszym kraju jest z jednej strony odpowiedzią na wyzwania demograficzne związane ze starzeniem się społeczeństwa, a z drugiej strony - realizacją zasad wynikających z naszego przywiązania do tradycji i rodziny wielopokoleniowej. - Nie ma smutniejszego obrazu od pozostawienia osoby starszej samej w domu z pilotem od telewizora - tego obrazu nie akceptujemy - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

W tym roku resort pracy przekaże 40 mln zł na realizację 452 projektów dla seniorów w ramach programu ASOS. W poniedziałek minister pracy przekazał decyzje o przyznaniu dotacji organizacjom pozarządowym z województw: małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. W sumie na 124 projekty w tych regionach przeznaczonych jest 16,5 mln zł, z czego najwięcej w Małopolsce (87 projektów).

Wśród dofinansowanych przedsięwzięć są zarówno zajęcia edukacyjne organizowane przez Uniwersytety Trzeciego Wieku, jak i warsztaty artystyczne, działania związane z aktywnością fizyczną i zdrowym trybem życia. Dotacje otrzymały m.in. fundacja organizująca zajęcia dogoterapii z udziałem psów rasy husky, parafia prawosławna zajmująca się aktywizacją seniorów łemkowskich czy fundacja zapraszająca osoby starsze do udziału w biegach przełajowych.

Jak mówiła podczas uroczystości Maria Kanior, szefowa Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Tarnowie, w mieście tym działalność prosenioralna jest ponadprzeciętnie rozwinięta i stanowi swoisty fenomen. - 9 lat temu z całkowicie oddolnej inicjatywy powstał w Tarnowie Uniwersytet Trzeciego Wieku, a następnie inne przedsięwzięcia, które obecnie skupiają kilkuset ludzi, którzy próbują zmieniać i edukować seniorów, żeby zrozumieli, że wszystko zaczyna się w głowie, a edukacja wyzwala kreatywność i pozwala aktywnie funkcjonować w społeczeństwie - oceniła.

Według niej w działalności prosenioralnej niezwykle potrzebny jest tzw. most pokoleń - świetnie potrafimy organizować działalność dla osób starszych, ale chcemy, żeby z nami współpracowali też ludzie młodzi i tworzyli w ten sposób porozumienie międzypokoleniowe - wyjaśniła Kanior.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.