500 zł dla emerytów: PSL liczy na poparcie PiS

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   23 listopada 2017 13:53


500 zł dla emerytów: PSL liczy na poparcie PiS Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dodatek 500 złotych dla emerytów, to realizacja zapowiedzi PiS, oni nie zdążyli w ferworze walki przygotować takiego projektu, więc ich wyręczyliśmy; liczymy na poparcie naszego projektu przez PiS - powiedział w czwartek (23 listopada) prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

W czwartek w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy, autorstwa PSL, o stałym dodatku pieniężnym dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenia przedemerytalne, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe albo nauczycielskie świadczenia kompensacyjne.

Poseł Jacek Sasin (PiS) powiedział PAP, że nie przedstawi w tej chwili stanowiska partii ws. projektu PSL, ale - jak zapewnił - PiS na pewno będzie mieć propozycje dla seniorów.

- My te propozycje (już) mamy, przypomnę chociażby darmowe leki dla seniorów, ten program się w znaczący sposób rozwija, (czy) podniesienie minimalnej emerytury - to również jest fakt. Ale myślę, że będziemy chcieli na pewno zrobić w tej sprawie więcej - zapowiedział poseł PiS.

Prezes PSL na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie powiedział, że projekt ludowców jest odpowiedzią na niską - jego zdaniem - waloryzację w 2016 r. i 2017 r. Przekonywał, że propozycja Stronnictwa wychodzi naprzeciw oczekiwaniom emerytów.

- To (projekt - PAP) jest realizacja zapowiedzi PiS, oni po prostu nie zdążyli w ferworze walki, czasami samych ze sobą, przygotować tej ustawy, więc ich wyręczyliśmy. Liczymy na ich poparcie w tym zakresie - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Przypomniał, że PiS wielokrotnie mówił, że emeryci w naszym kraju wymagają szczególnego wsparcia.

- Upominamy się o emerytów, chcemy, żeby dostali 500 złotych na najbliższe święta, żeby to był dodatek, który będzie wypłacany co roku przed świętami - powiedział lider PSL.

Proponowany przez PSL dodatek miałby dotyczyć emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenia przedemerytalne, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe albo nauczycielskie świadczenia kompensacyjne. Proponowane rozwiązanie byłoby również zastosowane w przypadku służb mundurowych, kombatantów oraz inwalidów wojennych. Dodatek miałby być wypłacany w grudniu każdego roku.

Zgodnie z propozycją ludowców, jeżeli świadczenie lub ich suma nie przekraczałyby kwoty tysiąca złotych, dodatek wynosiłby 500 zł, jeżeli wynosiłoby powyżej tysiąca złotych a nie więcej niż 1,5 tys. zł - 400 zł. Świadczenie w przedziale 1,5 tys. - dwa tys. zł - uprawniałoby do 300 zł dodatku.

PSL przewiduje, że ich propozycja będzie kosztowała budżet państwa ok. 2,8 miliarda zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR