78-latek opuścił szpital po 11 latach przymusowego leczenia

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   14 grudnia 2015 16:21


78-latek opuścił szpital po 11 latach przymusowego leczenia Katowiczanin trafił do zamkniętego zakładu po tym, jak był podejrzany o groźby karalne z lat 1998-2003. Fot. jaime.silva/Flickr.com

78-letni Feliks Meszka, po 11 latach przymusowego pobytu w szpitalu psychiatrycznym w Rybniku, wróci do domu - tak zdecydował w poniedziałek (14 grudnia) rybnicki sąd. Uznał, że ostatnia decyzja o umieszczeniu Meszki w szpitalu bez jego zgody zapadła z naruszeniem przepisów.

Meszka nie mógł odzyskać wolności mimo decyzji Sądu Najwyższego, który 10 listopada uchylił postanowienia sądów w sprawie przymusowego leczenia. 12 listopada wobec mężczyzny, zamiast zwolnienia, zastosowano procedurę przyjęcia do szpitala bez jego zgody, z uwagi na rzekome zagrożenie wynikające z jego choroby - w trybie przepisów Ustawy o ochronie zdrowia psychicznego.

- Orzeczenie sądu jest takie, że pan Feliks został przyjęty do szpitala z naruszeniem przepisów. W związku z tym dzisiaj szpital opuści - powiedział dziennikarzom po posiedzeniu sądu pełnomocnik Meszki adwokat Piotr Wojtaszak.

Jak podkreślił, olbrzymiej satysfakcji z decyzji sądu towarzyszy "zaduma nad tym, co się tutaj wydarzyło i dlaczego pan Feliks przez okres miesiąca był w pełnej izolacji, faktycznie pozbawiony wolności".

Sam Meszka powiedział dziennikarzom, że bardzo cieszy z możliwości powrotu do domu. - Nie będę siedział za kratami - powiedział z satysfakcją. Zwolniony po 11 latach pacjent ma mieszkanie w Katowicach, ale jak powiedział mec. Wojtaszak nie nadaje się do zamieszkania, ostatnio zostało też ogołocone z cennych przedmiotów. Meszką mają zająć się członkowie rodziny, którzy mieszkają w innej części kraju.

W poniedziałkowym posiedzeniu sądu, które odbywało się w rybnickim szpitalu uczestniczyli przedstawiciele Rzecznika Praw Pacjenta i Rzecznika Praw Obywatelskich. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz z Biura RPO wskazała, że przyjęcie pacjenta bez zgody w trybie Ustawy o ochronie zdrowia psychicznego jest jednym z najdalej idących ograniczeń wolności osobistej, dlatego powinno być stosowanie z zachowaniem wyjątkowej skrupulatności.

- Mam wrażenie, że nie doszło do takiego skrupulatnego badania przesłanek w tym przypadku - zaznaczyła. - Obawiam się, że może być więcej takich przypadków. Obawiam się, że również w tym zakładzie psychiatrycznym może być więcej przypadków, gdzie przesłanki formalne przyjęcia bez zgody nie zostały spełnione - dodała i zapewniła, że RPO regularnie przygląda się zamkniętym zakładom psychiatrycznym.

Rybnicki sąd wydał decyzję o zwolnieniu Meszki mimo braku opinii biegłego, który miał się na ten temat wypowiedzieć. Pierwotnie w takim charakterze został powołany lekarz z rybnickiego szpitala. Wojtaszak zaprotestował wskazując, że to osoba podległa służbowo ordynatorowi oddziału, na którym Meszka przebywał przez 11 lat. Sąd wyznaczył kolejnego biegłego, tym razem z Krakowa, który jednak nie mógł wydać opinii, bo nie było go w pracy w ostatnich dniach. Trzeci wyznaczony biegły nie zdążył wydać opinii do poniedziałkowego posiedzenia.

- Jest to niewątpliwie kompromitacja wymiaru sprawiedliwości, kompromitacja przez duże "k", bo mamy do czynienia z faktycznym pozbawianiem wolności osoby, która na mocy postanowienia SN powinna być zwolniona ze szpitala - mówił jeszcze przed decyzją rybnickiego sądu Wojtaszak. Ostatecznie sąd przed podjęciem decyzji zasięgnął opinii lekarza z rybnickiego szpitala.

Katowiczanin trafił do zamkniętego zakładu po tym, jak był podejrzany o groźby karalne z lat 1998-2003, za co może grozić grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. Orzeczona w związku z tym detencja (czyli pobyt w zamkniętym zakładzie - PAP) trwała 11 lat.

Mężczyźnie postawiono zarzut kierowania gróźb karalnych pod adresem sąsiadów typu: "pokażę ci!"; "załatwię cię!". W 2004 r., po zasięgnięciu opinii biegłych, na wniosek prokuratora, sąd umorzył postępowanie karne i orzekł o umieszczeniu Meszki, tytułem tzw. środka zabezpieczającego, w zakładzie psychiatrycznym. Został do niego przyjęty w 2004 r.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.