80. urodziny spędzi za pulpitem dyrygenckim

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   16 listopada 2016 10:12


80. urodziny spędzi za pulpitem dyrygenckim Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kompozytor, dyrygent i pedagog prof. Jan Wincenty Hawel obchodzi w tym roku 80. urodziny. Z tej okazji w środę (16 listopada) w katowickiej Akademii Muzycznej odbędzie się koncert - za pulpitem dyrygenckim stanie jubilat, na skrzypcach zagra prof. Konstanty Andrzej Kulka.

W repertuarze wieczornego jubileuszowego koncertu znalazły się dwie kompozycje prof. Hawela. Pierwszą z nich są "Inspiracje liryczne na głos żeński, orkiestrę smyczkową, perkusję, instrumenty dęte i fortepian do wierszy Cypriana Kamila Norwida" sprzed kilku lat. Solistką będzie mezzosopranistka Klaudia Moździerz.

Drugi utwór to Koncert skrzypcowy "Misterium na skrzypce i orkiestrę". Partię solową wykona światowej sławy skrzypek, wirtuoz, pedagog, jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich muzyków prof. Konstanty Andrzej Kulka. To on - wraz z filharmonikami śląskimi - był przed laty pierwszym wykonawcą tego koncertu.

Za pulpitem dyrygenckim stanie sam jubilat. Znów poprowadzi on Akademicką Orkiestrę Symfoniczną im. Karola Szymanowskiego, którą kierował w latach 1975-2002.

Choć kompozytor, związany ze swą macierzystą uczelnią od młodości, jest już na emeryturze, wciąż utrzymuje z nią kontakt. Urodzony 10 lipca 1936 r. w Pszowie k. Wodzisławia Śląskiego Jan Wincenty Hawel muzyczne studia w katowickiej uczelni ukończył z trzema dyplomami: pierwszy uzyskał na wydziale pedagogicznym, a kolejne z kompozycji w klasie Bolesława Szabelskiego oraz dyrygentury w klasie Karola Stryji.

Nawiązując do wykształcenia jubilata, rektor katowickiej akademii prof. Władysław Szymański podkreślił, że duży dorobek profesora można podzielić właśnie na te trzy płaszczyzny.

- Po pierwsze kompozytorski, bo w tej dziedzinie sam profesor określa się jako najbardziej spełniony. Jego twórczość kompozytorska jest bardzo duża, obejmuje dzieła solowe, kameralne, orkiestrowe, kilka symfonii. Być może dzisiaj jego kompozycje nie są jeszcze powszechnie znane, ale my, jako środowisko o nich pamiętamy, czego dowodem jest wykonywanie utworów profesora podczas jubileuszowego koncertu - mówił rektor.

Na dorobek kompozytorski jubilata składa się ponad setka dzieł m.in. 7 symfonii, 2 oratoria, kwartety smyczkowe oraz liczne utwory instrumentalne, kameralne i solowe. Wiele z nich zostało nagrodzonych w międzynarodowych konkursach.

Drugim polem zainteresowań prof. Hawela jest działalność dyrygencka. - Profesor przez wiele lat kierował założoną przez siebie orkiestrą kameralną Filharmonii Śląskiej, która potem przyjęła nazwę Śląskiej Orkiestry Kameralnej. Prowadził z nią bardzo aktywną działalność koncertową, wykonując nie tylko dzieła klasyczne, ale także wiele utworów nowych, promując nową twórczość kompozytorską - dodał prof. Szymański. Obecnie prof. Hawel jest szefem honorowym tego kameralnego zespołu.

Ostatnią z wymienionych płaszczyzn muzycznych zainteresowań jubilata jest pedagogika. Prof. Hawel prowadził bowiem klasy kompozycji i dyrygentury w katowickiej Akademii Muzycznej. Ponadto w latach 1981-1987 i 1990-1996 piastował tam urząd rektora.

Jan Wincenty Hawel jest także m.in. członkiem zwyczajnym Związku Kompozytorów Polskich, wieloletnim konsultantem artystycznym oraz jurorem w konkursach kompozytorskich czy dyrygenckich.

Wiosną w Filharmonii Śląskiej odbył się koncert jubileuszowy łączący 80. urodziny prof. Hawela z 35-leciem założonej przez niego Śląskiej Orkiestry Kameralnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR