89-latek chciał być "wyklętym". Żąda odszkodowania

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   05 lipca 2016 10:44


89-latek chciał być "wyklętym". Żąda odszkodowania 89-latek twierdzi, że należy mu się odszkodowanie za represje okresu stalinowskiego. Fot. archiwum

89-letni emerytowany nauczyciel spod Kłobucka (Śląskie) walczy w częstochowskim sądzie o odszkodowanie za represje okresu stalinowskiego.

W 1955 roku został skazany na 5 miesięcy więzienia za uderzenie przewodniczącego gromadzkiej rady narodowej a jednocześnie sekretarza partii w Libidzy. Nauczyciel twierdzi, że oskarżono go z powodów politycznych.

Pan Władysław stosowny wniosek złożył w grudniu ub. roku, opisując okoliczności, które w czasach stalinowskich zaprowadziły go za kraty.

- Zostałem zwolniony z pracy, przez rok nie miałem pracy i pieniędzy - uzasadnia teraz pan Władysław swoje żądanie odszkodowania. Wyliczył, że "jakieś 80 tysięcy" go zadowoli i pozwoli godnie dożywać starości, bo mu ledwie na leki wystarczy.

O tym, za co nauczyciel spod Kłobucka w latach stalinowskich stanął przed sądem i usłyszał wyrok, świadczy praktycznie jeden oryginalny dokument. 30 września 1957 r. wydział oświaty Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach udzieliło p. Władysławowi nagany za uderzenie sekretarza prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Łobodnie i jednocześnie przywróciło go do pracy jako nauczyciela.

Na ostatniej rozprawie p. Władysław na dodatek złagodził swe żądania. Nie obstaje już twardo przy rehabilitacji za walkę w stalinowskich czasach o niepodległy byt Polski, wystarczy że sąd przyzna mu odszkodowanie za niesłuszny areszt i więzienie.

Więcej: www.czestochowa.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.