89-latek podał się za powstańca. Prosił o wsparcie finansowe

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   11 lipca 2017 12:23


89-latek podał się za powstańca. Prosił o wsparcie finansowe Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zdzisław Pietrzykowski nie figuruje w bazach kombatanckich; odmówił spotkania i pomocy - powiedział p.o. szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Pietrzykowski, według doniesień medialnych, podał się za powstańca w trudnej sytuacji finansowej.

W mediach opublikowano zdjęcie ogłoszenia, w którym podający się za uczestnika powstania warszawskiego Zdzisław Pietrzykowski prosi o wsparcie finansowe. "Jako chłopiec uczestniczyłem w Powstaniu Warszawskim. Jestem chory na serce, tętniaka, reumatyzm, mam 89 lat. Żona chora na cukrzyce, kręgosłup, tarczycę, wątrobę, proszę o wsparcie na leki na życie" - napisał Pietrzykowski.

- Zdzisław Pietrzykowski nie figuruje w żadnych bazach kombatanckich, prowadzonych zarówno przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, jak i Związek Powstańców Warszawskich oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzisiaj rano pracownicy Urzędu ds. Kombatantów skontaktowali się z panem Pietrzykowskim, prosząc o to, abyśmy mogli się spotkać i uruchomić procedurę przyznania mu uprawnień kombatanckich. Gdyby te uprawnienia posiadał, wtedy pomoc finansowa ze strony urzędu mogłaby być mu dana - powiedział w poniedziałek Jan Józef Kasprzyk.

Jak zaznaczył, Pietrzykowski kategorycznie odmówił spotkania i pomocy ze strony urzędu. - Cała sprawa wygląda, moim zdaniem, dość dziwnie. Oczywiście będziemy ją dalej badać. Wszystko wskazuje na to, że Pietrzykowski z całą pewnością nie ma uprawnień z tytułu bycia kombatantem walczącym w powstaniu warszawskim, co oczywiście nie umniejsza smutku sytuacji życiowej i finansowej, w której się znalazł. Urząd ds. kombatantów może pomagać wyłącznie tym, którzy mają uprawnienia kombatanckie i czynimy to. W tym roku już blisko 9 mln zł przeznaczyliśmy na tę pomoc, ale ona jest adresowana do osób, które mają potwierdzone uprawnienia kombatanckie - wyjaśnił Kasprzyk.

W poniedziałek, w odpowiedzi na doniesienia medialne, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Związek Powstańców Warszawskich wydały oświadczenie, w którym napisano, że Pietrzykowski nigdy nie ubiegał się o przyznanie uprawnień kombatanckich z tytułu udziału w powstaniu warszawskim, które stanowi niezbędny warunek do uzyskania pomocy materialnej ze strony Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR