91-letnia Traczyk-Stawska wsparła protest niepełnosprawnych. Przekazała pamiątkę z czasów wojny

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rnek Seniora   18 maja 2018 14:30


91-letnia Traczyk-Stawska wsparła protest niepełnosprawnych. Przekazała pamiątkę z czasów wojny Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Uczestniczka Powstania Warszawskiego i wieloletnia nauczycielka szkoły specjalnej Wanda Traczyk-Stawska przekazała protestującym w Sejmie osobom niepełnosprawnym swoją pamiątkę z czasów wojny - pluszową małpkę, zapewniając o swoim poparciu dla nich.

- Przyszłam bo muszę przesłać najbardziej dla mnie bliską pamiątkę, żeby pomogła tym matkom, tym chłopakom, tym dziewczętom, które są w Sejmie od tylu dni; by uwierzyli, że wszystko można, jeśli się ma ważną misję - powiedziała dziennikarzom przed wejściem na teren parlamentu Traczyk-Stawska.

Jak mówiła, protestujący są w Sejmie nie dlatego, że chcą ale dlatego, że muszą.

- To jest sprawa, która jest najważniejsza - by mogli rehabilitować się, by mogli być bardziej sprawni. (...) Prawie 30 lat uczyłam dzieci tego typu i współpracowałam z matkami i wiem, jak strasznie trudno jest dzień i noc być na służbie u dziecka niepełnosprawnego - mówiła.

Przyniosła z sobą zabawkę - pluszową małpkę, którą dostała od kolegów i po Powstaniu Warszawskim poszła z nią do obozu jako jeniec wojenny.

- Oni przynieśli mi ją i powiedzieli, że nie będą ze mną tak, jak przez całe powstanie, ale ta małpka będzie ze mną i ma mi przypominać, że jesteśmy razem - wyjaśniła. Przekazała ją niepełnosprawnym dziewczynkom. Przyniosła z sobą też pączki dla protestujących, bo - jak powiedziała - miała w powstaniu pseudonim "Pączek".

- Ucałujcie rodziców i Kubę i Adriana. Trzymajcie się. Pilnujcie tej małpki, bo to jest bardzo ważna małpka, na tej małpce jest pamięć Powstania Warszawskiego i dużo całusów. Trzymajcie się. (…) Jesteśmy z wami - powiedziała zwracając się do dziewczynek.

Traczyk-Stawska podkreślała, że "nikt nią nie manipuluje".

- Nikt nie dałby rady, nawet moja rodzona matka, taki mam piekielny charakter - dodała.

Zapewniła, że "współpracuje z dwoma osobami, które są z opozycji ale nigdy nie były i nie są one dla niej ważne jako politycy, członkowie jakiejkolwiek partii". - Dla mnie partią, jako dla starego żołnierza jest cała Polska, wszystkie partie, które umieją dobrze rządzić tym krajem - dodała.

Wskazała, że zna obecnych w piątek (18 maja) przed Sejmem: Marcina Święcickiego, bo jest w Komitecie ds. Cmentarza Powstańców Warszawy i Michała Szczerbę, bo "bez Towarzystwa Przyjaciół Woli niewiele zrobiłaby na cmentarzu". - Ja jestem dalej w służbie - powiedziała, wskazując że od swojego dowódcy po powstaniu dostała polecenie "odszukania kolegów, którzy zostali przeniesieni z pierwotnych mogił w różne miejsca" i "zadbania o to, by mieli godne miejsce pochówku". Jak oceniła, wykonała bardzo dużo, ale wciąż nie sfinalizowana została "izba pamięci i ściana pamięci".

Dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka w reakcji na piątkowe przybicie Traczyk-Stawskiej przed Sejm oświadczył na Twitterze: "Zapraszamy osoby niepełnosprawne i ich rodziców na spotkanie z p. Wandą Traczyk-Stawską do Centrum Medialnego. Postaramy się zorganizować dobre warunki do rozmowy i wymiany poglądów, a także poszukiwań odpowiednich rozwiązań". Straż Marszałkowska poinformowała Traczyk-Stawską, że ma zgodę na wejście do sejmowego centrum medialnego.

- Wszystko już powiedziałam, jestem zmęczona - powiedziała Traczyk-Stawska niekorzystając z propozycji wejścia do Centrum Medialnego.

Traczyk-Stawka próbowała wejść do Sejmu na spotkanie z protestującymi w ubiegłym tygodniu. Nie została wówczas wpuszczona na teren Sejmu.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR