92-letnia mieszkanka Płocka zleciła zabójstwo swojego męża? Zdecyduje sąd

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   15 grudnia 2016 15:55


92-letnia mieszkanka Płocka zleciła zabójstwo swojego męża? Zdecyduje sąd Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do sądu trafił akt oskarżenia w sprawie zabójstwa 94-letniego mieszkańca Płocka (Mazowieckie). Zarzutami objęto trzy osoby, w tym 92-letnią żonę i 58-letniego syna ofiary, którzy mieli zlecić zabójstwo. Biegły zdecyduje, czy kobieta, z uwagi na stan zdrowia, stanie przed sądem.

Oskarżonym, w tym 51-letniemu mężczyźnie, który miał otrzymać zlecenie zabójstwa, grozi od 12 do 25 lat pozbawienia wolności lub dożywocie.

Sprawa dotyczy zabójstwa dokonanego w Płocku w czerwcu tego roku. O znalezieniu w mieszkaniu zwłok 94-letniego mężczyzny powiadomili policję jego żona i syn - tłumaczyli, że ciało ze śladami poważnych obrażeń odkryli po powrocie z zakupów. Porównanie relacji obojga oraz nagrań z monitoringu wykazało, że ich wersja jest nieprawdziwa.

W trakcie śledztwa, które prowadziła płocka Prokuratura Rejonowa, ustalono, że żona zabitego, jej syn, a także wynajęty mężczyzna, w ramach przyjętego podziału ról, działając wspólnie i w porozumieniu oraz z zamiarem bezpośrednim, doprowadzili do pozbawienia życia 94-leniego mężczyzny. Zabójstwa dokonano przy użyciu drewnianego, okutego metalową opaską stołka.

- Zebrany materiał dowodowy wskazuje, że żona i syn ofiary wynajęli innego mężczyznę w celu pozbycia się 94-latka i zrobili to dla pieniędzy - powiedziała rzeczniczka płockiej Prokuratury Okręgowej Iwona Śmigielska-Kowalska.

Dodała, że z ustaleń śledztwa wynika, iż chodziło o przejęcie oszczędności w kwocie prawie 180 tys. zł. - Żona była na utrzymaniu mężczyzny. Syn nie zarabiał. Miał problemy finansowe wynikające z postępowania komorniczego. Jego ojciec nie godził się z trybem życia, jak prowadził syn i nie chciał dzielić się zgromadzonymi oszczędnościami - wyjaśniła prokurator.

Po zatrzymaniu podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanej im zbrodni. Już w trakcie śledztwa przedstawiali różne wersje zdarzenia. Syn ofiary i mężczyzna wynajęty w celu zabójstwa zostali tymczasowo aresztowani. W przypadku żony zabitego, sąd - z uwagi na jej wiek i stan zdrowia - nie uwzględnił wniosku śledczych o tymczasowe aresztowanie.

Jak poinformowała Iwona Wiśniewska-Bartoszewska, rzeczniczka płockiego Sądu Okręgowego, gdzie wpłynął akt oskarżenia w sprawie, wyznaczenie terminu procesu uzależnione jest od opinii na temat zdrowia objętej zarzutami 92-letniej kobiety.

- Sąd dopuścił dowód z opinii biegłego lekarza, której celem jest ustalenie, czy oskarżona ze względu na swój stan zdrowia może uczestniczyć w postępowaniu sądowym. Dopiero po nadejściu tej opinii czynności będą zmierzały do wyznaczenia rozprawy głównej - wyjaśniła Wiśniewska-Bartoszewska.

Zgodnie z art. 148. par. 2 Kodeksu karnego, kto zabija człowieka w związku z rozbojem podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 12 lat, karze 25 lat albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR