99-letni lotnik Dywizjonu 304 został odznaczony

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   21 grudnia 2015 14:55


99-letni lotnik Dywizjonu 304 został odznaczony Płk. Ludwik Krempa w Wielkiej Brytanii latał w 304. Dywizjonie Bombowym "Ziemi Śląskiej" im. ks. Józefa Poniatowskiego. Fot. mac_filko/Flickr.com (CC BY-ND 2.0)

Płk. pil. Ludwik Krempa odebrał w piątek (18 grudnia) w Krakowie, przyznany przez prezydenta Andrzeja Dudę, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Krempa urodził się w 1916 r., walczył w Kampanii Wrześniowej w 1939 r., później latał w 304. Dywizjonie Bombowym "Ziemi Śląskiej".

- Pan pułkownik Ludwik Krempa jest przedstawicielem pokolenia, które musiało własnym zdrowiem i życiem dać dowód na umiłowanie ojczyzny. Pokolenia, którego coraz mniej przedstawicieli jest wśród nas. Swoją postawą, charakterem dał dowód patriotyzmu. Przeniósł to umiłowanie ojczyzny dla tych pokoleń, które teraz żyją w wolnej Polsce - powiedział, po uroczystości w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie wicewojewoda małopolski Józef Gawron.

Jak podkreślali znajomi, przyjaciele pilota jest on osobą niezwykle skromną. Nie chciał wiele mówić o swoich osiągnięciach. Zapytany o to czym jest dla niego otrzymane odznaczenie powiedział: "Jest to dla mnie bardzo duże wyróżnienie".

Dodał, że jak na swoje lata, zdrowie mu dopisuje.

Pułkownik w stanie spoczynku Ludwik Krempa urodził się w Sanoku 22 stycznia 1916 r. Po Kampanii Wrześniowej wojenne losy rzuciły go do Wielkiej Brytanii, gdzie latał w 304. Dywizjonie Bombowym "Ziemi Śląskiej" im. ks. Józefa Poniatowskiego, m.in. tropił niemieckie okręty podwodne. Był instruktorem pilotażu i pilotem transportowym.

Po zakończeniu służby przez kilkadziesiąt lat przebywał w Wielkiej Brytanii. Pod koniec lat 80. ubiegłego wieku powrócił do Polski i zamieszkał w Krakowie.

Wcześniej był odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.