Akcja policji i bielsko-żywieckiej Caritas: seniorzy dostaną odblaskiPAP/Rynek Seniora - 23 listopada 2018 10:37


6,5 tys. opasek odblaskowych rozdadzą policjanci po roratach w kościołach diecezji bielsko-żywieckiej. Akcja "Świeć przykładem nie tylko w Adwencie" kierowana jest szczególnie do seniorów - powiedział w środę (21 listopada) Dawid Jeziorek z Caritas diecezji bielsko-żywieckiej.

- Na przełomie jesieni i zimy, gdy odprawiane są nabożeństwa adwentowe, na które uczęszczają seniorzy z wnukami, często dochodzi do potrąceń. Piesi nie są dobrze widoczni na drodze. Dlatego po raz czwarty organizujemy wspólnie z policją i towarzystwem ubezpieczeniowym Saltus akcję "Świeć przykładem nie tylko w Adwencie". Po roratach policjanci będą rozdawali w kościołach opaski odblaskowe i zachęcali do ich noszenia - powiedział w środę Dawid Jeziorek.

Funkcjonariusze z wydziałów ruchu drogowego odwiedzą w tym roku ok. 20 parafii w śląskiej i małopolskiej części diecezji. Dawid Jeziorek powiedział, że najwięcej spotkań odbędzie się na Śląsku Cieszyńskim. - Tam potrzeba jest chyba największa. Chodzi o małe parafie, w których droga do kościoła wiedzie często nieoświetlonymi poboczami. Chcemy dotrzeć tam z informacją, że pieszy bez odblasków jest słabiej widoczny przez kierowców i łatwo staje się ofiarą wypadków na drodze. Akcja odbędzie się także w powiatach bielskim, żywieckim, oświęcimskim i wadowickim - dodał.

Kom. Rafał Domagała z cieszyńskiej policji powiedział, że funkcjonariusze odwiedzą przede wszystkim parafie, w których doszło do tragicznych wypadków z udziałem pieszych oraz tam, gdzie miały miejsce potrącenia.

Podkom. Marzena Szwed z wydziału ruchu drogowego śląskiej Komendy Wojewódzkiej Policji przypomniała, że piesi mają obowiązek używać odblasków po zmierzchu poza terenem zabudowanym. Zaznaczyła, że w tym roku na drogach regionu zginęło już 57 pieszych. - Pogoda się zmienia, aura nie dopisuje. Piesi są coraz trudniej dostrzegalni przez kierujących pojazdami. Odblaski ratują życie. Zachęcamy, by używać ich niezależnie od obszaru, po którym się poruszamy - powiedziała policjantka.

Szwed podkreśliła, że po zmroku pieszego bez elementu odblaskowego kierowca może zobaczyć dopiero w odległości 30 do 50 m. Odblask wydłuża ją do 150 m. - Kierowca ma przez to czas pozwalający na bezpieczne zatrzymanie samochodu - dodała.

Podczas trzech dotychczasowych edycji akcji Caritas bielsko-żywiecka i policja rozdały ponad 16 tys. odblasków w 44 parafiach.

Diecezja bielsko-żywiecka powstała w 1992 r. W jej skład wchodzi ponad 200 parafii.