Akcja policji i bielsko-żywieckiej Caritas: seniorzy dostaną odblaski

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   23 listopada 2018 10:37


Akcja policji i bielsko-żywieckiej Caritas: seniorzy dostaną odblaski Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

6,5 tys. opasek odblaskowych rozdadzą policjanci po roratach w kościołach diecezji bielsko-żywieckiej. Akcja "Świeć przykładem nie tylko w Adwencie" kierowana jest szczególnie do seniorów - powiedział w środę (21 listopada) Dawid Jeziorek z Caritas diecezji bielsko-żywieckiej.

- Na przełomie jesieni i zimy, gdy odprawiane są nabożeństwa adwentowe, na które uczęszczają seniorzy z wnukami, często dochodzi do potrąceń. Piesi nie są dobrze widoczni na drodze. Dlatego po raz czwarty organizujemy wspólnie z policją i towarzystwem ubezpieczeniowym Saltus akcję "Świeć przykładem nie tylko w Adwencie". Po roratach policjanci będą rozdawali w kościołach opaski odblaskowe i zachęcali do ich noszenia - powiedział w środę Dawid Jeziorek.

Funkcjonariusze z wydziałów ruchu drogowego odwiedzą w tym roku ok. 20 parafii w śląskiej i małopolskiej części diecezji. Dawid Jeziorek powiedział, że najwięcej spotkań odbędzie się na Śląsku Cieszyńskim. - Tam potrzeba jest chyba największa. Chodzi o małe parafie, w których droga do kościoła wiedzie często nieoświetlonymi poboczami. Chcemy dotrzeć tam z informacją, że pieszy bez odblasków jest słabiej widoczny przez kierowców i łatwo staje się ofiarą wypadków na drodze. Akcja odbędzie się także w powiatach bielskim, żywieckim, oświęcimskim i wadowickim - dodał.

Kom. Rafał Domagała z cieszyńskiej policji powiedział, że funkcjonariusze odwiedzą przede wszystkim parafie, w których doszło do tragicznych wypadków z udziałem pieszych oraz tam, gdzie miały miejsce potrącenia.

Podkom. Marzena Szwed z wydziału ruchu drogowego śląskiej Komendy Wojewódzkiej Policji przypomniała, że piesi mają obowiązek używać odblasków po zmierzchu poza terenem zabudowanym. Zaznaczyła, że w tym roku na drogach regionu zginęło już 57 pieszych. - Pogoda się zmienia, aura nie dopisuje. Piesi są coraz trudniej dostrzegalni przez kierujących pojazdami. Odblaski ratują życie. Zachęcamy, by używać ich niezależnie od obszaru, po którym się poruszamy - powiedziała policjantka.

Szwed podkreśliła, że po zmroku pieszego bez elementu odblaskowego kierowca może zobaczyć dopiero w odległości 30 do 50 m. Odblask wydłuża ją do 150 m. - Kierowca ma przez to czas pozwalający na bezpieczne zatrzymanie samochodu - dodała.

Podczas trzech dotychczasowych edycji akcji Caritas bielsko-żywiecka i policja rozdały ponad 16 tys. odblasków w 44 parafiach.

Diecezja bielsko-żywiecka powstała w 1992 r. W jej skład wchodzi ponad 200 parafii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR