Aktywizacja łódzkich seniorów: śpiewają i nagrywają ulubione piosenkiPAP/Rynek Seniora - 23 listopada 2015 09:18


Śpiewający seniorzy i seniorki nagrywają w Łodzi swoje ulubione piosenki, a wkrótce być może staną się "gwiazdami" internetu. Pierwsi seniorzy mają już za sobą sesje w studiu nagraniowym, a gotowe wersje piosenek wkrótce mają być dostępne w serwisie YouTube.

Projekt muzyczny "Muzykochanie" ma na celu aktywizację społeczną osób w wieku powyżej 60. roku życia, a tym samym ma być formą przeciwdziałania ich wykluczeniu społecznemu ze względu na wiek.

Pomysłodawcy projektu przeprowadzili wśród łódzkich seniorów swoisty casting, znajdując utalentowane wokalnie osoby m.in. w domach pomocy społecznej dziennego lub stałego pobytu.

Pomysłodawca i koordynator projektu Sebastian R. Wiśniewski podkreśla, że nie jesteśmy w stanie nawet oszacować strat społecznych wynikających z niedostatecznego zachęcania osób starszych do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.

- Seniorki i seniorzy posiadają wielki bagaż doświadczeń życiowych i wiedzy gromadzonej przez lata, która dotyka takich sfer jak m.in. życie rodzinne, polityka, kultura, czy działalność gospodarcza - mówi Wiśniewski. - Nie przeciwdziałając, a nawet przyczyniając się do ich wykluczenie społecznego ze względu na wiek, tracimy wszyscy, także młode pokolenia, które nie korzysta z wiedzy seniorów - dodaje.

Pracujący na co dzień z seniorami Radosław Wiaderek, instruktor terapii zajęciowej w Domu Pomocy Społecznej "Włókniarz" przyznaje, że śpiewanie i wspólne występy sprawiają osobom starszym wielką radość. Chętnie wracają do muzyki i piosenek swojej młodości.  - Osoby starsze bardzo chętnie biorą udział w różnych przedstawieniach, w próbach, są bardzo zaangażowani, jeżeli chodzi o ten rodzaj terapii - dodał.

Przyznaje to też jedna z pierwszych uczestniczek "Muzykochania", pani Alicja Krawczykówna-Jóźwiak, dla której - jak mówiła PAP - śpiewanie jest przygodą i radością, choć sama nie bardzo wierzy w swoje możliwości. - Śpiewanie sprawia mi przyjemność, a jednocześnie radość, jeżeli się udaje, a jak się nie udaje, to jestem nieszczęśliwa - przyznała śpiewająca seniorka.