Aktywizacja łódzkich seniorów: śpiewają i nagrywają ulubione piosenki

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   23 listopada 2015 09:18


Aktywizacja łódzkich seniorów: śpiewają i nagrywają ulubione piosenki Projekt muzyczny "Muzykochanie" ma na celu aktywizację społeczną osób w wieku powyżej 60. roku życia. Fot. Mariusz Chilmon/Flickr.com

Śpiewający seniorzy i seniorki nagrywają w Łodzi swoje ulubione piosenki, a wkrótce być może staną się "gwiazdami" internetu. Pierwsi seniorzy mają już za sobą sesje w studiu nagraniowym, a gotowe wersje piosenek wkrótce mają być dostępne w serwisie YouTube.

Projekt muzyczny "Muzykochanie" ma na celu aktywizację społeczną osób w wieku powyżej 60. roku życia, a tym samym ma być formą przeciwdziałania ich wykluczeniu społecznemu ze względu na wiek.

Pomysłodawcy projektu przeprowadzili wśród łódzkich seniorów swoisty casting, znajdując utalentowane wokalnie osoby m.in. w domach pomocy społecznej dziennego lub stałego pobytu.

Pomysłodawca i koordynator projektu Sebastian R. Wiśniewski podkreśla, że nie jesteśmy w stanie nawet oszacować strat społecznych wynikających z niedostatecznego zachęcania osób starszych do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.

- Seniorki i seniorzy posiadają wielki bagaż doświadczeń życiowych i wiedzy gromadzonej przez lata, która dotyka takich sfer jak m.in. życie rodzinne, polityka, kultura, czy działalność gospodarcza - mówi Wiśniewski. - Nie przeciwdziałając, a nawet przyczyniając się do ich wykluczenie społecznego ze względu na wiek, tracimy wszyscy, także młode pokolenia, które nie korzysta z wiedzy seniorów - dodaje.

Pracujący na co dzień z seniorami Radosław Wiaderek, instruktor terapii zajęciowej w Domu Pomocy Społecznej "Włókniarz" przyznaje, że śpiewanie i wspólne występy sprawiają osobom starszym wielką radość. Chętnie wracają do muzyki i piosenek swojej młodości.  - Osoby starsze bardzo chętnie biorą udział w różnych przedstawieniach, w próbach, są bardzo zaangażowani, jeżeli chodzi o ten rodzaj terapii - dodał.

Przyznaje to też jedna z pierwszych uczestniczek "Muzykochania", pani Alicja Krawczykówna-Jóźwiak, dla której - jak mówiła PAP - śpiewanie jest przygodą i radością, choć sama nie bardzo wierzy w swoje możliwości. - Śpiewanie sprawia mi przyjemność, a jednocześnie radość, jeżeli się udaje, a jak się nie udaje, to jestem nieszczęśliwa - przyznała śpiewająca seniorka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR