Aktywizacja seniorów przez samorządy nie musi wiele kosztować
Autor: Rzeczpospolita/Rynek Seniora   04 maja 2015 13:41

Stworzenie Złotej Księgi Dobrych Praktyk na rzecz Społecznego Uczestnictwa Osób Starszych to inicjatywa Rzecznika Praw Obywatelskich. - Samorządy często chciałyby robić coś dla starszych mieszkańców ich terenu, ale nie wiedzą, jak się do tego zabrać. W złotej księdze prezentujemy im gotowe rozwiązania - informuje prof. Barbara Rysz-Kowalczyk, przewodniczącą zespołu ds. Złotej Księgi w Biurze RPO.

Prof. Rysz-Kowalczyk podkreśla, że dla samorządów działania na rzecz osób starszych wcale nie muszą oznaczać dużych wydatków. Często nie kosztuje ona nic lub bardzo niewiele. Tak wynika z doświadczeń samorządów wyróżnionych w konkursie rzecznika praw obywatelskich.

W Złotej Księdze Dobrych Praktyk na rzecz Społecznego Uczestnictwa Osób Starszych zostały opisane inicjatywy zarówno urzędów gmin, jak i ich jednostek organizacyjnych: ośrodków pomocy społecznej, bibliotek, placówek kulturalnych i domów pomocy społecznej, na których warto się wzorować.

Jak tłumaczy prof. Rysz-Kowalczyk, czasami wystarczy usunąć przeszkody utrudniające starszym dostęp do konkretnej placówki.

Nie jest kosztowne zorganizowanie klubu literackiego, klubu blogerów, warsztatów komputerowych i innych form działalności kulturalnej i edukacyjnej w bibliotekach, domach kultury czy dziennych dps-ach. Nie generują też kosztów takie dobre praktyki, jak: organizacja wolontariatu osób starszych czy „banki czasu". Te ostatnie są formą samopomocy wykorzystującą zróżnicowane umiejętności i możliwości jej uczestników.

RPO jest organizatorem konkursu, którego celem było wyróżnienie najciekawszych inicjatyw podejmowanych przez samorządy. Nagrodą było umieszczenie w Złotej Księdze Dobrych Praktyk.

Więcej: www4.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.