Aktywizować i utrzymywać w dobrym zdrowiu. Wzorem model szwedzki

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Daniel Kuropaś/Rynek Seniora   17 listopada 2014 08:15


Aktywizować i utrzymywać w dobrym zdrowiu. Wzorem model szwedzki

Zmniejszanie deficytów w sektorze usług opiekuńczych, działania na rzecz aktywnego i zdrowego starzenia się w społecznościach lokalnych oraz stworzenie sieci domów dziennego pobytu dla seniorów - na takie priorytety wskazywała Marzena Breza, dyrektor Departamentu Departamentu Polityki Senioralnej w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

Oczywiście pewne programy dotyczące polityki senioralnej już są aktualnie realizowane. - Obecnie bardzo ważne jest dla nas wykonanie przyjętych w ubiegłym roku przez rząd założeń długofalowej polityki senioralnej na lata 2014-2020 - przypominała podczas debaty o polityce senioralnej, odbywającej się w ramach X Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 23 października 2014r.).

Projekty aktywizujące
- W 2012 roku postawiliśmy na aktywne i zdrowe starzenie, działając przez finansowanie projektów oddolnych, które włączają osoby starsze do życia w społecznościach lokalnych. W ramach tych inicjatyw jedną z najważniejszych jest kwestia profilaktyki zdrowotnej czy promocji zdrowia. Co roku przeznaczamy na to 40 mln zł - mówiła dyrektor z MPiPS.

Resort planuje także wykorzystać środki z Europejskiego Funduszu Społecznego, mając na uwadze fakt, że kolejna odsłona środków z UE będzie zapewne ostatnią takiej wielkości.

- Przymierzamy się również do nowego programu, uzupełniającego projekty aktywizujące. Chodzi o stworzenie sieci domów dziennego pobytu dla seniorów - dodaje dyrektor Marzena Breza. Jak wyjaśnia, obecne plany stworzenia takich domów zakładają ich sfinansowanie ze środków budżetowych. W przyszłości resort chce uruchomić na ten cel środki europejskie.

Regulacja rynku opieki
Kolejna ważna kwestia to problem deficytu instytucjonalnych i domowych usług opiekuńczych, na które zapotrzebowanie jest ogromne, a będzie jeszcze rosło.

- Planujemy w resorcie wypracować standardy usług opiekuńczych, ale raczej takich, które kojarzą się z usługami o charakterze bardziej asystenckim, pomocniczym, a nie usługami np. wysoko kwalifikowanych pielęgniarek. Zauważamy ogromny deficyt w tego rodzaju usługach, zresztą mamy świadomość istnienia ogromnej szarej strefy w tym sektorze – podkreślała Marzena Breza.

Dodatkowo mają zostać wypracowane także zasady kwalifikacji zawodowych dla osób, które mogą te usługi świadczyć.

Resort chciałby też większego zaangażowania się samorządów w politykę senioralną, zwłaszcza właśnie w obszarze usług opiekuńczych. - W poszczególnych regionach widać różnice. Są województwa "młodsze" (mazowieckie, pomorskie), ale też takie, w których populacja jest mocno zaawansowana wiekowo (opolskie, świętokrzyskie, śląskie, łódzkie). W zależności od tych zależności regionalnych, inaczej powinny być położone akcenty na politykę senioralną.

Rola samorządów
Na szczęście są też takie regiony, które dzięki środkom europejskim same planują rozwój dziennych domów pobytu, jako pewnej formy włączenia osoby starszej do aktywności, jak najdłużej w swoim środowisku lokalnym.

- Z założenia realizujemy podejście europejskie, czyli aging in place, które prowadzi do tego, że chcemy maksymalnie daleko odsunąć potrzebę usług medycznych, lekarskich wśród seniorów, aby ich utrzymać w dobrym zdrowiu jak najdłużej - podsumowała dyrektor Breza.

Dyrektor Breza docelowo ma nadzieję w pewien sposób powielać model szwedzki, który tak naprawdę koncentruje się na usługach medycznych jedynie w przypadku osób 80 lat i więcej, co cały czas nie jest tak oczywiste w Polsce. U nas ta potrzeba pojawia się jednak trochę wcześniej.

Generalnie należy myśleć o potrzebach seniora w sposób kompleksowy. Dla osoby zdrowej, która przeszła na emeryturę, ważna jest oferta aktywnego spędzania czasu. Z kolei osoba niesamodzielna powinna móc znaleźć miejsce, w którym może spędzić przynajmniej parę godzin. Wreszcie istnieje potrzeba stworzenia nowego zawodu w sektorze opieki, co wpłynie na rynek pracy i całą gospodarkę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.