Altanę ogrodową definiują przepisy. Jak ją wybudować, by nie mieć problemów?

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   09 sierpnia 2016 13:35


Altanę ogrodową definiują przepisy. Jak ją wybudować, by nie mieć problemów? Odległość altany ogrodowej na działce w rodzinnym ogrodzie działkowym (ROD) musi wynosić minimum 3 m. od granicy działki. Fot. Herry Lawford/Flickr.com (CC BY 2.0)

Przed rozpoczęciem budowy altany na działce w rodzinnym ogrodzie działkowym (ROD) trzeba zapoznać się z przepisami prawa powszechnie obowiązującego, jak i wewnętrznego danego stowarzyszenia ogrodowego. Określają one dopuszczalne gabaryty altany i jej lokalizację.

Kwestie dotyczące budowy altany działkowej uregulowane są przede wszystkim w Ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, Ustawie z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych, Ustawie z dnia 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, a także w regulaminie ROD z dnia 1 października 2015 r. w § 44.

Altana działkowa według prawa
Altana działkowa to wolno stojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy lub inny obiekt budowlany spełniający taką funkcję, położony na terenie działki w rodzinnym ogrodzie działkowym o powierzchni zabudowy do 35 m. kw. oraz wysokości do 5 m. przy dachach stromych i do 4 m. przy dachach płaskich, przy czym do powierzchni zabudowy nie wlicza się tarasu, werandy lub ganku, o ile ich łączna powierzchnia nie przekracza 12 m. kw.

Altana powinna być funkcjonalna i estetyczna. Przepisy nie zastrzegają z jakiego materiału ma być wykonany budynek, dlatego altana może mieć konstrukcję zarówno murowaną, jak i drewnianą. Wysokość altany mierzy się od poziomu gruntu do najwyższego punktu dachu.

Czytaj też: Właściciel zaniedbanej działki może być ukarany

Powierzchnię zabudowy liczy się po obrysie ścian zewnętrznych. Niedopuszczalne jest zatem wybudowanie altany, która w podstawie znajdującej się przy gruncie jest zgodna z przepisami, natomiast jej górna część przekracza dopuszczalne normy.

Taras weranda lub ganek mogą być zadaszone, ale powinny być otwarte, w związku z tym nie wolno ich zabudowywać. Jeżeli jednak działkowiec mimo zakazu zabuduje taras, ganek, lub werandę, to ich powierzchnia będzie wliczana do normatywnej powierzchni altany.

Altany nie można wybudować "byle gdzie"
Odległość altany od granicy działki nie może być mniejsza niż 3 m. W związku z tym, że taras stanowi integralną część altany, to jego odległość od granicy działek powinna również wynosić 3 m. Jeżeli działka jest bardzo wąska lub nietypowo umiejscowiona i nie da się na niej wybudować altany w taki sposób, aby zachować odległość 3 m. od granicy działki, wtedy plan zagospodarowania ROD określa miejsce usytuowania altany. Działkowiec zobowiązany jest wówczas wybudować altanę zgodnie z tym planem. Jest to jedyne możliwe odstępstwo od zachowania reguły 3 metrów przewidziane prawem.

Czytaj też: Transformacja ogródków działkowych. To już nie źródło żywności, a wypoczynku

O zamiarze budowy, nadbudowy i rozbudowy altany działkowej trzeba powiadomić na piśmie zarząd ROD. Do wskazanego powiadomienia należy dołączyć rysunek uwzględniający powierzchnię zabudowy, wysokość oraz usytuowanie altany względem granic działki.

W przypadku powzięcia informacji, że na terenie działki wybudowano, nadbudowano lub rozbudowano altanę lub inny obiekt z naruszeniem przepisów prawa, zarząd ROD w imieniu stowarzyszenia ogrodowego (np. PZD), zgłasza naruszenie do właściwego organu administracji publicznej, jakim jest Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Jeżeli inspektor stwierdzi naruszenie prawa dotyczącego altany, wówczas stanowi to podstawę do wypowiedzenia umowy dzierżawy działkowej.

Jeżeli nowy działkowiec wstępuje w prawo do działki, na której znajduje się już wybudowana wcześniej ponadnormatywna altana, to jest on zobowiązany do tego, aby doprowadzić ją do stanu zgodnego z prawem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR