Ambitny plan dla polskich seniorów, ale bez dodatkowego finansowania
Autor: Daniel Kuropaś/Rynek Zdrowia   24 sierpnia 2014 13:49

Priorytety i rekomendacje zawarte w Założeniach Długofalowej Polityki Senioralnej są jak najbardziej słuszne. Problem w tym, że rząd nie planuje przeznaczyć na proponowane działania jakichkolwiek dodatkowych pieniędzy


Problem mamy zdiagnozowany: Polska potrzebuje nowoczesnej polityki senioralnej w odpowiedzi na narastające zagrożenia społeczne i zdrowotne związane ze zmieniającymi się niemal błyskawicznie wskaźnikami demograficznymi. Tylko czy za tą wiedzą pójdą realne działania?

4 lutego 2014 r. opublikowane zostały w Monitorze Polskim "Założenia Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014-2020", które 40 dni wcześniej przyjął rząd. Dokument ten modelowo wręcz, analitycznie i dogłębnie, przedstawia sytuację obecną, tendencje, priorytety, kierunki interwencji i rekomendacje.

Założenia ma wprowadzać w życie minister pracy i polityki społecznej w celu realizacji "głównego celu polityki senioralnej - poprawy sytuacji osób starszych dla godnego starzenia się w dobrym zdrowiu". Strategia została wytyczona - są też mniej lub bardziej szczegółowe wskazania, ale brakuje konkretnej informacji, jak je wdrożyć.

Demografia ponad wszystko
Potrzebę opracowania założeń polityki senioralnej dotyczącej wszystkich aspektów życia osób starszych zdeterminowała oczywiście zmieniająca się szybko sytuacja demograficzna. Przyczyną zasadniczą jest niski wskaźnik urodzeń oraz rosnąca długość życia, co powoduje postępujące starzenie się społeczeństwa.

W 1988 r. ludność w wieku 60+ w Polsce stanowiła, według danych Eurostatu, 14,5% populacji, 1 stycznia 2012 r. było to już 20,2%, czyli 7,8 mln osób (ponad 2 mln osób więcej niż 24 lata temu). Według prognoz Eurostatu w 2020 r. już co czwarty Polak będzie miał co najmniej 60 lat. Natomiast według GUS, próg 30% populacji w wieku powyżej 60 lat osiągniemy w 2035 roku.

Wzrastać oczywiście będzie też odsetek ludności w starszych kategoriach wiekowych. W przypadku 65+ będzie to od 14,7% w 2013 r. do 23,2% w 2035 r. - jak podaje GUS.

W rezultacie znacząco zwiększy się udział współczynnik obciążenia demograficznego - osoby w wieku produkcyjnym będą miały w 2035 r. na utrzymaniu prawie dwukrotnie większą liczbę osób w wieku poprodukcyjnym niż w 2010 r.

Te gwałtowne zmiany będą niosły różnorakie i rewolucyjne konsekwencje w wielu obszarach społecznych i ekonomicznych. Do najważniejszych należy jednak ochrona zdrowia osób starszych.

Po 50. roku życia coraz częściej doświadczamy bowiem różnego rodzaju chorób. Aż 63% osób starszych uskarża się na trzy lub więcej dolegliwości, głównie ze strony narządu ruchu, krążenia, zaburzeń równowagi, nietrzymania moczu, zaburzeń pamięci. W starzejącym się społeczeństwie będzie to coraz większym obciążeniem dla systemu opieki zdrowotnej.

Po pierwsze, priorytetem powinno być więc wczesne wykrywanie i prewencja chorób przewlekłych przez badania skriningowe i programy profilaktyczne.

Kadra i edukacja
Po drugie, ważna jest organizacja zintegrowanej opieki, opartej na specjalistycznym podejściu geriatrycznym, gdyż zdolność do samozarządzania leczeniem przez seniorów jest ograniczona i wymaga wsparcia.

I tu wyłania się olbrzymi problem z kadrą medyczną. Po pierwsze, mamy deficyt specjalistów z dziedziny geriatrii i innych profesjonalistów zajmujących się opieką nad osobami starszymi.

W 2012 roku lekarzy geriatrów było zaledwie 275 (na 100 tys. mieszkańców - 0,71). Czesi mieli ich proporcjonalnie ponad dwukrotnie więcej (wskaźnik 1,5), Niemcy - prawie czterokrotnie (wskaźnik 2,7).

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.