Analiza GUS: "starsze" i "młodsze" województwa
Autor: PAP, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia   10 listopada 2014 15:26

Najwięcej seniorów mieszka w Polsce w województwach: łódzkim i świętokrzyskim, gdzie osoby powyżej 65 lat stanowią 16 proc. ogółu mieszkańców; najniższy odsetek notuje woj. warmińsko-mazurskie, gdzie ich udział to niespełna 13 proc. - wynika z analiz GUS.

Jak wynika z materiałów przygotowanych przez GUS na posiedzenie sejmowej komisji polityki senioralnej, udział osób starszych w ogólnej liczbie ludności Polski zwiększył się od początku lat 90. w każdym z województw.

W 2013 r. wśród osób w wieku 65 lat najkrótszy okres życia mieli przed sobą mężczyźni w województwie łódzkim i warmińsko-mazurskim - średnio 14,7 lat, natomiast najdłuższy - 16,2 lat seniorzy z Podkarpacia. W przypadku kobiet zróżnicowanie było ciut mniejsze; przeciętna długość dalszego życia była najniższa w woj. łódzkim, śląskim i wielkopolskim - 19,2 lat, a najdłuższa w woj. podlaskim - 20,5 lat.

Ludność w starszym wieku w miastach stanowi prawie 16 proc., populacji, na terenach wiejskich mieszka ich zdecydowanie mniej - tworzą grupę nieco ponad 13 proc. mieszkańców.

Regiony w przyszłości 
Prognoza GUS przewiduje, że w przyszłości intensywność procesu starzenia się ludności także będzie zróżnicowana terytorialnie.

W latach 2014-2020 i po 2035 r. spodziewany jest znaczący przyrost ludności starszej niż 65 lat w miastach województw: dolnośląskiego, lubuskiego, łódzkiego, mazowieckiego, pomorskiego i wielkopolskiego.

W ciągu 37 lat objętych prognozą GUS (od 2014 do 2050) w większości województw wzrost udziału ludności powyżej 65 lat będzie oscylował między 19 a 23,7 proc.

Po 2025 r. GUS prognozuje znaczący wzrost odsetka osób 80+ z uwagi na fakt, że wiek ten - w kolejnych latach - osiągną osoby urodzone w czasie powojennego boomu urodzeń. W 2040 r. osoby ponad 80-letnie będą stanowiły aż 36 proc. zbiorowości osób starszych. Według przewidywań GUS, osoby co najmniej 80-letnie będą w 2050 r. stanowiły 10,4 proc. populacji kraju, podczas gdy w 2013 r. było to 3,9 proc.

Zgodnie z założeniami prognozy GUS urodzony w 2050 r. mężczyzna będzie miał przed sobą średnio 81,1 lat życia, a wiec o 9 lat więcej niż w 2013 r., natomiast przeciętne trwanie życia kobiety wyniesie 87,5, czyli o 6,4 lat dłużej niż obecnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.