Arłukowicz: minister zdrowia "uchyla się od informacji" w sprawie projektu 75+
Autor: PAP/Rynek Seniora   13 stycznia 2016 15:42

W środę (13 stycznia) sejmowa komisja zdrowia miała wysłuchać informacji ministra zdrowia na temat założeń do projektu bezpłatnych leków dla osób po 75. roku życia. Członkowie komisji zadecydowali jednak o wykreśleniu tego punktu z porządku obrad.

Wniosek o wykreślenie z porządku obrad komisji punktu dotyczącego projektu 75+ złożył zastępca przewodniczącego Tomasz Latos (PiS). Argumentował, że obecnie komisja może przekazywać ewentualne uwagi do resortu, ale debata nad szczegółami projektu powinna rozpocząć się po tym, gdy trafi on do parlamentu.

- Omawianie na posiedzeniu komisji () założeń do ustawy jest czymś dość kuriozalnym i precedensowym - mówił. Dodał, że minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przedstawiał już komisji wstępne założenia tego projektu.

Opozycja chciała dyskutować o lekach 75+
Poseł Rajmund Miller (PO) przekonywał, że komisja powinna zająć się założeniami do projektu. - Jesteśmy posłami i chcielibyśmy wiedzieć, na jakim etapie jest przygotowywany ten projekt, jakie są jego założenia, bo do tego mamy prawo - mówił.

Również wiceprzewodnicząca komisji Beata Małecka Libera (PO) mówiła, że komisja powinna zająć się projektem, a posłowie powinni mieć możliwość zadania ministrowi pytań. Przekonywała, że projekt bezpłatnych leków dla seniorów cieszy się sporym zainteresowaniem osób po 75. roku życia. "Oni zadają nam pytania jak będzie wyglądała ta lista - dodała.

Szef komisji zdrowia Bartosz Arłukowicz (PO) ocenił po środowym posiedzeniu komisji, że Radziwiłł "uchyla się od informacji" w sprawie projektu 75+. - Przedstawił dla posłów i posłanek, członków komisji zdrowia 1,5-stronicowy dokument, w którym przedstawia informację, że te leki będą. Jakie - nie wiadomo, kiedy - nie wiadomo i dla kogo - też nie wiadomo - powiedział Arłukowicz na konferencji prasowej.

- My żądamy informacji w tej sprawie w imieniu pacjentów, którzy chcą wiedzieć dla których pacjentów takie leki będą, jakie to leki będą leki, bo wiemy już na pewno, że nie dla wszystkich pacjentów. Wiemy na pewno, że nie wszystkie leki, dlatego komisja zdrowia chciała takie informacje z panem ministrem zdrowia dzisiaj wymienić - zaznaczył szef komisji zdrowia.

Posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) mówiła, że podczas posiedzenia komisji powinna odbyć się dyskusja na temat założeń projektu. - Według mnie należałoby zastanowić się nad tym, czy przypadkiem cele tej ustawy nie powinny być doprecyzowane i ukierunkowane nie tylko na czysto fiskalny dla pacjentów cel, ale przede wszystkim na kwestie zdrowotne - mówiła. Jej zdaniem należy zastanowić się m.in. nad tym, jakie leki powinny być objęte tym projektem oraz jak mierzyć efektywność przygotowywanych rozwiązań.

Ostatecznie posłowie zadecydowali o wykreśleniu tego punktu z porządku obrad. Za tym wnioskiem głosowało 16 posłów, przeciwnych było 12.

Resort zapoznaje się z uwagami
Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda w rozmowie z PAP poparł decyzję członków komisji i podkreślił, że resort w tej chwili zapoznaje się z uwagami, jakie spłynęły podczas konsultacji społecznych. - Proszę nam dać przynajmniej 2, 3 tygodnie, żebyśmy zapoznali się z tymi uwagami. Wtedy być może niektóre z nich zostaną włączone do projektu rządowego, projekt rządowy ulegnie zmianie i wtedy chętnie odpowiemy na wszystkie pytania - mówił. - Procedowanie tego w dniu dzisiejszym uważam za co najmniej przedwczesne - dodał.

Konsultacje społeczne projektu 75+ zakończyły się 6 stycznia 2016 r. Projekt ustawy przygotowywanej przez MZ zakłada, że każdy, kto ukończył 75. rok życia, będzie miał prawo do bezpłatnych leków, znajdujących się na wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia. Bezpłatne leki będzie mógł pacjentowi przepisywać tylko lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) wskazany w deklaracji wyboru.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.