B. posłanka Nowoczesnej proponuje, by pieniędzy dla niepełnosprawnych poszukać w systemach emerytalnych

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   22 maja 2018 12:10


B. posłanka Nowoczesnej proponuje, by pieniędzy dla niepełnosprawnych poszukać w systemach emerytalnych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pieniądze dla niepełnosprawnych można znaleźć m.in. w systemach emerytalnych - oceniła we wtorek (22 maja) b. posłanka Nowoczesnej Joanna Schmidt. Jej zdaniem przechodzenie na emeryturę w pewnych grupach zawodowych, np. górników i służb mundurowych, jest "niesprawiedliwe społecznie".

Joanna Schmidt zapytana w TVP1, jak pomogłaby osobom niepełnosprawnym, którzy od 18 kwietnia protestują w Sejmie, stwierdziła, że w "gospodarce, która się dobrze rozwija" należy "poszukać tych pieniędzy dla niepełnosprawnych".

- Mamy 1,5 mld złotych w wyprawkach dla dzieci; mamy około 4,5 mld złotych kiedy ograniczymy program 500+ dla najbogatszych; mamy też przywileje emerytalne - wyliczała.

Zapytana, czy chciałaby ograniczyć pieniądze np. górnikom, zwróciła uwagę, że jest córką górnika.

- I tak, uważam, że przechodzenie na emeryturę w pewnych grupach zawodowych jest niesprawiedliwe społecznie - zaznaczyła posłanka.

- Mamy sytuację, kiedy 42-letni, czy 45-letni mężczyźni idą na emeryturę, ale pracują dalej przez 20 lat, bo są po prostu zdrowi - dodała.

Jej zdaniem "można znaleźć oszczędności w systemach emerytalnych".

- Zarówno w KRUS-ie, zarówno jeżeli chodzi o górników i o służby mundurowe, rzeczywiście można byłoby je znaleźć - stwierdziła Schmidt.

W odniesieniu do ograniczenia "programu 500+" dla najbogatszych, Schmidt oceniła, że "Polski nie stać na to, aby rozdawać pieniądze również tym, którzy tego nie potrzebują".

- Uważam, że to jest marnowanie pieniędzy; mamy grupę osób niepełnosprawnych, które naprawdę ich potrzebują - mówiła. Dodała, że "tam państwo powinno kierować swoją pomoc".

Protest opiekunów osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych trwa od 18 kwietnia. Protestujący zgłaszali dwa postulaty - zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy oraz wprowadzenia dodatku "na życie", zwanego też "rehabilitacyjnym", dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie; zaproponowali, by dodatek był wprowadzany krocząco: od września 2018 r. 250 zł, od stycznia 2019 roku - dodatkowo 125 zł i od stycznia 2020 r. również 125 zł.

W odpowiedzi na postulaty protestujących uchwalona została ustawa podnosząca rentę socjalną do 100 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Renta wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł.

Uchwalono też ustawę wprowadzającą szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Zdaniem rządu, ustawa ta spełnia postulat protestujących w Sejmie dotyczący dodatku rehabilitacyjnego. Według autorów ustawy (posłowie PiS), przyniesie ona gospodarstwom z osobą niepełnosprawną miesięcznie około 520 zł oszczędności. Protestujący podkreślają jednak, że nie oczekują świadczeń rzeczowych, ale dodatku wypłacanego w gotówce.

Rząd zapowiedział, że powstanie nowy państwowy fundusz celowy: Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Fundusz ma być zasilany z części składki na Fundusz Pracy oraz z "daniny solidarnościowej" od osób zarabiających ponad 1 mln zł rocznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR