B. szef lokalnego NFZ ma program dla seniorów w Opolu

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP, onet.pl/Rynek Seniora   06 listopada 2014 11:24


B. szef lokalnego NFZ ma program dla seniorów w Opolu Fot. PTWP

Oparcie działań z dziedziny polityki senioralnej na dziennych domach pobytu oraz stworzenie w Opolu domów czasowej opieki dla osób starszych - to pomysły Kazimierza Łukawieckiego, byłego  szefa opolskiego NFZ, który będzie pełnomocnikiem ds. społecznych, jeśli prezydentem miasta zostanie poseł PO Tadeusz Jarmuziewicz.

Jarmuziewicz przedstawił kandydata na pełnomocnika ds. społecznych na zorganizowanej w środę (5 listopada) konferencji prasowej, w której wziął udział także Łukawiecki - obecnie szef sanepidu w Krapkowicach (opolskie). Poseł PO tłumaczył, że Łukawiecki szefem sanepidu może pozostać, pełniąc funkcję pełnomocnika. Argumentował jednak, że jako prezydentowi będzie mu potrzebny fachowiec z dziedziny polityki społecznej, bo dotąd nie była to dziedzina, którą się zajmował.

Łukawiecki zapowiedział, że jako pełnomocnik chciałby skoncentrować się na realizacji trzech pomysłów: wprowadzeniu obowiązkowych szczepień np. na pneumokoki; oparciu działań z dziedziny polityki senioralnej na dziennych domach pobytu oraz stworzeniu w Opolu domów czasowej opieki dla osób starszych.

Tłumaczył, że dom czasowej opieki miałby być placówką, w której na kilka czy kilkanaście dni można byłoby - pod fachowym nadzorem - zostawić wymagającego opieki seniora np. przy okazji delegacji służbowej.

B. szef opolskiego oddziału NFZ mówił też, że z kolei tworzenie dziennych domów pobytu miałoby służyć "fizycznemu i społecznemu" wyciąganiu osób starszych z domów, tak by je aktywizować w ramach "zdrowego starzenia". Dodał, że stworzyłoby to również miejsca pracy - np. dla kończących w Opolu studia fizjoterapeutów.

Łukawiecki w 2011 kandydował w wyborach parlamentarnych z list SLD do senatu. 

Łukawiecki był wieloletnim szefem opolskiego NFZ. Z funkcji tej odwołał go w połowie 2010 r. ówczesny prezes NFZ Jacek Paszkiewicz, co wzbudziło w woj. opolskim duże protesty. 

Paszkiewicz zarzucał Łukawieckiemu m.in., że wydał zgodę na realizację programu leczenia bólu w szpitalach województwa opolskiego i tym samym naraził NFZ na szkodę w wysokości 770 tys. zł. Prokuratura w Opolu uznała w 2011 r., że nie potwierdził się żaden z zarzutów i umorzyła postępowanie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.