
Zdaniem Przemysława Wilczyńskiego z Tygodnika Powszechnego brak aktywności społecznej to od lat bolączka Polaków, a zjawisko to potęguje się wraz z wiekiem obywateli. Twierdzi, że tylko co dziesiąty senior w wieku 65+ wychodzi z relacjami poza własną rodzinę.
Jak tłumaczył w Polskim Radiu RDC Przemysław Wilczyński, dziennikarz Tygodnika Powszechnego, "to nie jest tak, że nie ma inicjatyw dla seniorów, ale nie ma miejsc, w których mogliby się poczuć nie wyodrębnioną grupą, a częścią społeczeństwa".
W „Poranku RDC” opowiedział o badaniu nazywanym testem przymiotników, które pokazuje pewne uprzedzenia młodych osób do seniorów.
Test polega na tym, że pyta się młodych ludzi o określenie swoich dziadków kilkoma przymiotnikami. Wyjaśniał, że zazwyczaj padają sformułowania typu „ciepły”, „opiekuńczy”, „wspierający”. Zwrócił jednak uwagę, że gdy pada takie samo polecenie, ale w odniesieniu do seniorów jako grupy społecznej, wyniki są zupełnie odwrotne - wówczas pojawiają się przymiotniki takie jak „zrzędliwy”, „człapiący”, „żądający pomocy”.
Wilczyński wyjaśniał, że w kontakcie z bliskimi w starszym wieku patrzymy na nich w sposób realny, ale już relacje z nieznajomymi ze starszej generacji postrzegamy w sposób stereotypowy.
Wilczyński zwrócił uwagę, że choć osoby starsze nie są aktywne społecznie, to poprawia się ich aktywność ruchowa i świadomość zdrowotna.
Więcej: www.rdc.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych