Badania pokazują uprzedzenia młodych do seniorów jako grupy

POLITYKA SENIORALNA

Autor: rdc.pl/Rynek Seniora   02 listopada 2016 14:10


Badania pokazują uprzedzenia młodych do seniorów jako grupy Problemem polskich seniorów jest ich niska aktywność społeczna. Fot. Sean and Lauren/Flickr.com (CC BY 2.0)

Zdaniem Przemysława Wilczyńskiego z Tygodnika Powszechnego brak aktywności społecznej to od lat bolączka Polaków, a zjawisko to potęguje się wraz z wiekiem obywateli. Twierdzi, że tylko co dziesiąty senior w wieku 65+ wychodzi z relacjami poza własną rodzinę.

Jak tłumaczył w Polskim Radiu RDC Przemysław Wilczyński, dziennikarz Tygodnika Powszechnego, "to nie jest tak, że nie ma inicjatyw dla seniorów, ale nie ma miejsc, w których mogliby się poczuć nie wyodrębnioną grupą, a częścią społeczeństwa".

W „Poranku RDC” opowiedział o badaniu nazywanym testem przymiotników, które pokazuje pewne uprzedzenia młodych osób do seniorów.

Test polega na tym, że pyta się młodych ludzi o określenie swoich dziadków kilkoma przymiotnikami. Wyjaśniał, że zazwyczaj padają sformułowania typu „ciepły”, „opiekuńczy”, „wspierający”. Zwrócił jednak uwagę, że gdy pada takie samo polecenie, ale w odniesieniu do seniorów jako grupy społecznej, wyniki są zupełnie odwrotne - wówczas pojawiają się przymiotniki takie jak „zrzędliwy”, „człapiący”, „żądający pomocy”.

Wilczyński wyjaśniał, że w kontakcie z bliskimi w starszym wieku patrzymy na nich w sposób realny, ale już relacje z nieznajomymi ze starszej generacji postrzegamy w sposób stereotypowy.

Wilczyński zwrócił uwagę, że choć osoby starsze nie są aktywne społecznie, to poprawia się ich aktywność ruchowa i świadomość zdrowotna.

Więcej: www.rdc.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.