Badanie historii rodzin będzie łatwiejsze

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   02 maja 2016 08:59


Badanie historii rodzin będzie łatwiejsze Muzeum Emigracji w Gdyni oferuje darmowy dostęp do największej na świecie genealogicznej bazy danych. Fot. Texas State Library and Archives Commission Follow/Flickr.com (CC BY 2.0)

Największa i najbardziej popularna na świecie genealogiczna baza danych znajdująca się na amerykańskim portalu ancestry.com jest udostępniana za darmo - bezpłatne korzystanie ze zbiorów zapewnia Muzeum Emigracji w Gdyni.

W USA dostęp do serwisu oferują m.in. biblioteki i archiwa państwowe, ale dla osób prywatnych korzystanie z niego na całym świecie jest płatne i wymaga uiszczenia specjalnego abonamentu.

- Portal ten daje możliwość poszukiwania emigracyjnych śladów w swoich rodzinach - powiedział Dominik Pactwa, współpracownik Muzeum Emigracji, pasjonat genealogii, który w swoich poszukiwaniach dotarł do przodka z 1752 r.

Ancestry.com stanowi wielomilionowy zbiór dokumentów przydatnych w poszukiwaniach genealogicznych - obok akt narodzin, małżeństw i zgonów, dostępne są tu także spisy ludności z różnych krajów, listy pasażerów emigrujących z Europy do Stanów Zjednoczonych, Kanady i innych państw, dokumenty powstałe w procesie ubiegania się o obywatelstwo, rejestry wojskowe, książki adresowe czy kolekcje nekrologów.

Pactwa wyjaśnił, że zbiór jest szczególnie pomocny w badaniu historii rodzin, których losy w przeszłości związane były ze Stanami Zjednoczonymi, Australią, Francją, Holandią, Kanadą, Niemcami, Nową Zelandią, Wielką Brytanią, Włochami czy krajami skandynawskimi. - Polskich kolekcji nie ma zbyt wiele, w porównaniu z dokumentami z innych krajów są one fragmentaryczne - powiedział.

Jak zaznaczył, pewną trudność w poszukiwaniu swoich korzeni rodzinnych mogą stanowić pomyłki w imionach i nazwiskach emigrujących osób. - Zdarzało się bowiem, że urzędnik źle usłyszał lub zapisał dane personalne emigranta - dodał.

Darmowe udostępnienie portalu ruszyło w ramach organizowanej 2 maja 2016 r. przez gdyńską placówkę muzealną kilkugodzinnej imprezy pod hasłem "Pędem do korzeni!". W jej programie jest m.in. rodzinna parada rowerowa i tworzenie dwóch instalacji przez artystki Izę Rutkowską oraz Iwonę Zając. Ponadto, będzie można zrobić sobie stylizowane zdjęcie w fotobudkach lub wykonać przypinkę z podobizną przodka.

Muzeum uruchomiło także własny portal www.archiwumemigranta.pl, w którym przytacza 100 relacji polskich emigrantów z 28 krajów. Wśród wspominających swoje losy na obczyźnie są m.in. Zbigniew Boniek, Agnieszka Holland i Andrzej Seweryn.

2 maja przypada Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Muzeum Emigracji w Gdyni otwarte zostało 16 maja 2015 r. Placówka przybliża historię emigracji z ziem polskich od XIX wieku do czasów współczesnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.