
25 czerwca, podczas tegorocznego warszawskiego Pikniku Pokoleń towarzyszącego Paradzie Seniorów, jedna ze spółek inwestująca w lokale dedykowane osobom starszym przeprowadziła badanie dot. ich preferencji mieszkaniowych. Okazało się, że najistotniejsze dla dojrzałych mieszkańców są: dostępność pomocy lekarskiej, dobre połączenia z infrastrukturą miejską oraz bliskość terenów zielonych.
Spółka Senior Apartments przeprowadziła badanie w obszarze apartamentów i mieszkań senioralnych.
- W ankiecie zapytaliśmy o potrzeby i wymagania seniorów względem infrastruktury mieszkaniowej oraz o preferencje dotyczące oczekiwanego zakresu usług i ulubionych aktywności seniorów. Wyniki badania przełamują szereg stereotypów i wyraźnie wskazują, że spełnienie potrzeb kulturalnych i rozrywkowych jest bardzo ważne przy podejmowaniu decyzji o zmianie miejsca zamieszkania - pisze w komunikacie spółka.
Zdrowie ważniejsze od modlitwy i zakupów
Ponad 90 proc. badanych oczekiwałoby, aby w bliskiej okolicy znajdowała się przychodnia, park oraz dostępne było dobre połączenie z infrastruktura miejską.
Aż ponad 80 proc. wskazało również na ośrodki kulturalne i sportowe. Szpital i obecność lasu była ważna dla 60 proc. respondentów. Stosunkowo najmniej wskazań miały centrum handlowe i kościół (odpowiednio 39 proc. i 43 proc.)
Dla ponad 85 proc. badanych najważniejszymi usługami były te związane ze zdrowiem tj. łatwy dostęp do alarmu medycznego oraz pielęgniarek i lekarzy. Ważnym elementem była organizacja zajęć dla seniora oraz rehabilitacja i monitorowanie stanu zdrowia. Zainteresowaniem cieszyły dostarczanie zakupów do mieszkania, sprzątanie i przygotowanie posiłków.
Zdaniem Rafała Kunickiego, prezesa Senior Apartments, wyniki badania wskazują jednoznacznie, że seniorzy poszukują rozwiązań stawiających na jak najdłuższą samodzielność.
Zarówno wskazywane oczekiwania wobec okolicy zamieszkania, jak i preferowane usługi mają zapewnić poczucie bezpieczeństwa badanym, oraz jedynie pomagać, a nie wyręczać w czynnościach, które są w stanie wykonywać samodzielnie. Możliwość skorzystania z usług dodatkowych, takich jak np. robienie zakupów, traktowana jest jako opcja do ewentualnego wykorzystania.
Psycholog: późne lata to nie „stan spoczynku”
Wyniki badania skomentowała dr Ewa Woydyłło, psycholog.
- Osobom starszym, jak się okazuje, potrzebne są najbardziej - oprócz dostępności pomocy lekarskiej lub pielęgniarskiej - także dobre połączenia z infrastrukturą miejską oraz bliskość terenów zielonych. W następnej kolejności ważne są instytucje kulturalne i obiekty sportowe, a dopiero na końcu centrum handlowe czy kościół. Nie powinno to szczególnie dziwić, wszak sprawna dobra infrastruktura zapewnia łatwą możliwość znalezienia się przy ważnych obiektach w danej okolicy - mówi ekspertka.
Dodaje, że gdyby tę samą ankietę przeprowadzić wśród trzydziestolatków, wyniki mogłyby się dość diametralnie różnić. Młodsi minimalizują na ogół kulturalne i rekreacyjne potrzeby starszych, sprowadzając je do zajęć i zainteresowań związanych niemal wyłącznie z rodziną, zdrowiem i wypoczynkiem.
- Chyba lepiej myśleć o późnych latach życia w kategoriach spełnienia i rozwoju, a nie tylko jako „stanie spoczynku”. Na to też przyjdzie czas, ale za życia jest jeszcze daleko za wcześnie… - konstatuje Woydyłło.
*Ankieta została przeprowadzona na próbie 120 osób.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych