Badanie: ważniejsza jest bliskość przychodni niż kościoła

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Jacek Wykowski, Senior Apartments/Rynek Seniora   18 sierpnia 2016 12:43


Badanie: ważniejsza jest bliskość przychodni niż kościoła Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

25 czerwca, podczas tegorocznego warszawskiego Pikniku Pokoleń towarzyszącego Paradzie Seniorów, jedna ze spółek inwestująca w lokale dedykowane osobom starszym przeprowadziła badanie dot. ich preferencji mieszkaniowych. Okazało się, że najistotniejsze dla dojrzałych mieszkańców są: dostępność pomocy lekarskiej, dobre połączenia z infrastrukturą miejską oraz bliskość terenów zielonych.

Spółka Senior Apartments przeprowadziła badanie w obszarze apartamentów i mieszkań senioralnych.

- W ankiecie zapytaliśmy o potrzeby i wymagania seniorów względem infrastruktury mieszkaniowej oraz o preferencje dotyczące oczekiwanego zakresu usług i ulubionych aktywności seniorów. Wyniki badania przełamują szereg stereotypów i wyraźnie wskazują, że spełnienie potrzeb kulturalnych i rozrywkowych jest bardzo ważne przy podejmowaniu decyzji o zmianie miejsca zamieszkania - pisze w komunikacie spółka. 

Zdrowie ważniejsze od modlitwy i zakupów
Ponad 90 proc. badanych oczekiwałoby, aby w bliskiej okolicy znajdowała się przychodnia, park oraz dostępne było dobre połączenie z infrastruktura miejską.

Aż ponad 80 proc. wskazało również na ośrodki kulturalne i sportowe. Szpital i obecność lasu była ważna dla 60 proc. respondentów. Stosunkowo najmniej wskazań miały centrum handlowe i kościół (odpowiednio 39 proc. i 43 proc.)

Dla ponad 85 proc. badanych najważniejszymi usługami były te związane ze zdrowiem tj. łatwy dostęp do alarmu medycznego oraz pielęgniarek i lekarzy. Ważnym elementem była organizacja zajęć dla seniora oraz rehabilitacja i monitorowanie stanu zdrowia. Zainteresowaniem cieszyły dostarczanie zakupów do mieszkania, sprzątanie i przygotowanie posiłków.

Zdaniem Rafała Kunickiego, prezesa Senior Apartments, wyniki badania wskazują jednoznacznie, że seniorzy poszukują rozwiązań stawiających na jak najdłuższą samodzielność.

Zarówno wskazywane oczekiwania wobec okolicy zamieszkania, jak i preferowane usługi mają zapewnić poczucie bezpieczeństwa badanym, oraz jedynie pomagać, a nie wyręczać w czynnościach, które są w stanie wykonywać samodzielnie. Możliwość skorzystania z usług dodatkowych, takich jak np. robienie zakupów, traktowana jest jako opcja do ewentualnego wykorzystania.

Psycholog: późne lata to nie „stan spoczynku”
Wyniki badania skomentowała dr Ewa Woydyłło, psycholog.

- Osobom starszym, jak się okazuje, potrzebne są najbardziej - oprócz dostępności pomocy lekarskiej lub pielęgniarskiej - także dobre połączenia z infrastrukturą miejską oraz bliskość terenów zielonych. W następnej kolejności ważne są instytucje kulturalne i obiekty sportowe, a dopiero na końcu centrum handlowe czy kościół. Nie powinno to szczególnie dziwić, wszak sprawna dobra infrastruktura zapewnia łatwą możliwość znalezienia się przy ważnych obiektach w danej okolicy - mówi ekspertka. 

Dodaje, że gdyby tę samą ankietę przeprowadzić wśród trzydziestolatków, wyniki mogłyby się dość diametralnie różnić. Młodsi minimalizują na ogół kulturalne i rekreacyjne potrzeby starszych, sprowadzając je do zajęć i zainteresowań związanych niemal wyłącznie z rodziną, zdrowiem i wypoczynkiem.

- Chyba lepiej myśleć o późnych latach życia w kategoriach spełnienia i rozwoju, a nie tylko jako „stanie spoczynku”. Na to też przyjdzie czas, ale za życia jest jeszcze daleko za wcześnie… - konstatuje Woydyłło. 

*Ankieta została przeprowadzona na próbie 120 osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR