Będę zabiegać o zwiększenie dopłat do turnusów rehabilitacyjnych

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP, onet.pl/Rynek Seniora   09 października 2014 09:03


Będę zabiegać o zwiększenie dopłat do turnusów rehabilitacyjnych Fot. PTWP Piotr Waniorek

Ważnymi narzędziami wsparcia osób starszych przez rząd są m.in.: dopłaty do turnusów rehabilitacyjnych, a także działania zmierzające do zwiększenia dostępu do lekarzy specjalistów, również geriatrów - podkreśliła premier Ewa Kopacz podczas inauguracji roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w warszawskiej SGH.

- Udało się wam coś szczególnego. Niezależnie od tego, jakie macie sympatie polityczne - lub też nie - potraficie ze sobą rozmawiać, co nie zawsze udaje się w polskim parlamencie. A wiecie - wszyscy to wiemy na tej sali - że kiedy ludzie ze sobą nie rozmawiają, nigdy nie znajdą dobrego rozwiązania - powiedziała szefowa rządu.

Kopacz zapewniła o swoim wsparciu dla seniorów i idei Uniwersytetów Trzeciego Wieku.  - Jeszcze niedawno spotykałam się z państwem, jako marszałek Sejmu, dzisiaj przychodzę do państwa w innej roli. Nadal chcę i nadal będę na pewno Ewą Kopacz - tą samą, która z wami rozmawiała, która was w sposób szczególny honorowała, bo zasługujecie na to, jak nikt inny. I będę starała się szukać okazji do tego, żebyśmy mieli tych spotkań jak najwięcej - zadeklarowała premier.

Rehabilitacja i geriatria
Szefowa rządu nawiązała do swojego expose, które w ubiegłym tygodniu wygłosiła w Sejmie. Podkreśliła, że bezpieczeństwo państwa ma nie tylko aspekt militarny, ale także socjalny.

Podkreśliła też, że ważnymi narzędziami wsparcia osób starszych przez rząd są m.in.: dopłaty do turnusów rehabilitacyjnych (premier deklarowała, że będzie zabiegać o ich zwiększenie), a także działania zmierzające do zwiększenia dostępu do lekarzy specjalistów, także geriatrów.

Mówiła również o planach utworzenia Instytutu Geriatrii oraz sieci domów dziennej opieki, w których aktywni zawodowo ludzie mogliby zostawiać w czasie pracy swoich bliskich - wymagających stałej obecności opiekuna rodziców lub dziadków. Premier zapewniła też, że będzie wspierać inicjatywę, by rok 2015 był rokiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Kopacz przypomniała, że ważnym krokiem we wspieraniu osób starszych było utworzenie w Sejmie stałej komisji ds. seniorów.

W Polsce działa ponad 500 Uniwersytetów Trzeciego Wieku; w Warszawie jest ich 38. W całym kraju zrzeszają one w sumie ok. 150 tys. seniorów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.