Będzie 500+ dla emerytów i ustawa o wspieraniu osób niesamodzielnych?

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   12 września 2018 10:23


Będzie 500+ dla emerytów i ustawa o wspieraniu osób niesamodzielnych? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zwiększenie zarobków ludzi, którzy są na bardzo niskich emeryturach, to obowiązek każdego rządu i będziemy w tym kierunku działali - powiedział we wtorek (11 września) na sejmowej Komisji Polityki Senioralnej pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania Adam Lipiński.

Posłowie Komisji Polityki Senioralnej wysłuchali we wtorek informacji pełnomocnika rządu do spraw równego traktowania m.in. na temat przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na wiek.

Lipiński podczas posiedzenia odniósł się do opublikowanej w poniedziałek rozmowy "Super Expressu" z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim na temat pomysłu "500 plus dla emerytów". Kaczyński w rozmowie z "SE" powiedział, że sprawa dodatku specjalnego dla emerytów jest omawiana na posiedzeniach rządu i kierownictwa partii. Podkreślił jednocześnie, że jest jeszcze "zbyt wcześnie" na przedstawienie konkretnych projektów.

- To na razie jest w takim miejscu, że jeszcze nie doszło do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ale dowiedzieliśmy się z gazety - nie mogę mówić o szczegółach naszych rozmów w prezydium komitetu politycznego - że takie plany są i będą niedługo realizowane - powiedział Lipiński.

Podkreślił, że "zwiększenie zarobków ludzi, którzy są na bardzo niskich emeryturach jest sprawą oczywistą". - To obowiązek każdego rządu, będziemy w tym kierunku działali - zapewnił.

Lipiński wskazał, że problemy osób starszych związane są m.in. z brakiem dostępności, niskimi uposażeniami oraz nierównościami w traktowaniu kobiet i mężczyzn.

Minister podkreślił, że rząd podjął wiele inicjatyw w rozwiązaniu tych problemów. Wymienił w tym kontekście m.in. program Dostępność plus, Senior plus, Opieka 75 plus i obniżenie wieku emerytalnego.

Lidia Ułanowska z Departamentu Polityki Senioralnej MRPiPS poinformowała, że w resorcie opracowywany jest dokument dotyczący usług dla osób starszych. - On się na razie wstępnie nazywa: ustawa o wspieraniu osób niesamodzielnych. To jeszcze projekt zupełnie roboczy - powiedziała.

- Wypracowano już standardy usług i kształcenia. Jest tam napisane przede wszystkim, jak otworzyć rynek usług na profesjonalne opiekunki, czyli jak uczynić z tego kwalifikację rynkową - wyjaśniła.

W dyskusji zastępca przewodniczącej komisji Michał Szczerba (PO) zwrócił uwagę, że sprawy osób starszych wymagają "szczególnej uwagi i troski". Ocenił, że obniżenie wieku emerytalnego spowodowało zjawisko dyskryminacji ze względu na wiek. - Mamy do czynienia z tak zwanym wypychaniem osób, które osiągnęły wiek emerytalny na emeryturę. Tutaj dochodzi do pewnych nadużyć ze strony pracodawców - stwierdził.

Lipiński odpowiedział, że z tymi problemami należy walczyć, jednak sam fakt obniżenia wieku emerytalnego jest "wielkim sukcesem".

Elżbieta Ostrowska z Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów stwierdziła z kolei, że "polska starość ma twarz kobiety". - Kobiety stanowią większość nie tylko w całej populacji osób starszych, ale również w tych najstarszych grupach wiekowych. Kobiety podlegają podwójnej dyskryminacji - ze względu na wiek i płeć - wskazała. Podkreśliła, że różnica między średnimi świadczeniami emerytalnymi dla kobiet i dla mężczyzn "sięga już prawie 40 proc.". 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR