Będzie coroczna informacja rządu o sytuacji osób starszych. Senat bez zastrzeżeń

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   02 października 2015 08:58


Będzie coroczna informacja rządu o sytuacji osób starszych. Senat bez zastrzeżeń Monitorowanie sytuacji osób starszych ma być prowadzone na zlecenie premiera przez ministra pracy i polityki społecznej. Fot. KPRM/Flickr.com

Senatorowie opowiedzieli się w czwartek (1 października) za tym, by Rada Ministrów corocznie, do 31 października, przedstawiała Sejmowi i Senatowi informację o sytuacji osób starszych w Polsce. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o osobach starszych.

Ustawę poparło 52 senatorów, nikt nie był przeciw, 29 senatorów wstrzymało się od głosu.

Ustawa zakłada, że monitorowanie sytuacji osób starszych - które zdefiniowano jako osoby powyżej 60 lat, obejmować będzie m.in, analizowanie informacji dotyczących np. sytuacji demograficznej, sytuacji dochodowej, warunków mieszkaniowych, aktywności zawodowej, sytuacji rodzinnej, sytuacji osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, aktywności społecznej i obywatelskiej oraz edukacyjnej, kulturalnej, sportowej, rekreacyjnej, a także informacje o stanie zdrowia oraz dostępności i poziomie usług socjalnych.

W myśl ustawy, monitorowanie sytuacji osób starszych ma być prowadzone na zlecenie prezesa Rady Ministrów przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego przy wykorzystaniu m.in. informacji statystycznych, wyników badań naukowych, informacji od innych organów administracji publicznej, państwowych jednostek organizacyjnych oraz innych organizacji zaangażowanych w kształtowanie sytuacji osób starszych w Polsce.

Procedowanie nad regulacją było szybkie. Pierwsze czytanie komisyjnego projektu ustawy (opracowanego przez sejmową komisję polityki senioralnej) odbyło się 2 września na posiedzeniu tejże komisji; drugie czytanie miało miejsce na posiedzeniu Sejmu 9 września. Sejm uchwalił ustawę 11 września.

W uzasadnieniu projektu wskazywano, że zmieniająca się struktura demograficzna polskiego społeczeństwa stawia przed państwem nowe wyzwania, których celem jest zapewnienie osobom starszym warunków do wydłużenia aktywności zawodowej, społecznej i edukacyjnej oraz samodzielnego, zdrowego i bezpiecznego życia. Podkreślono w nim, że Polska należy do nielicznych krajów europejskich, w których nie ukształtowano systemu monitorowania sytuacji życiowej populacji osób starszych, uwzględniającego aspekty społeczne, ekonomiczne i zdrowotne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.