Belgia: manifestacja w Brukseli przeciw reformie emerytalnej

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   17 maja 2018 09:43


Belgia: manifestacja w Brukseli przeciw reformie emerytalnej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Tysiące belgijskich pracowników wyszło w środę (16 maja) na ulice Brukseli, żeby zaprotestować przeciwko rządowej reformie emerytalnej. Sprzeciw budzi podniesienie wieku, od którego będzie można przechodzić na emeryturę, oraz zmiana sposobu wyliczania świadczeń.

Wszystkie główne centrale związkowe - chrześcijańska, socjalistyczna i liberalna - zgodziły się na wspólną akcję protestacyjną, która obejmuje cały kraj. Od godz. 11 w belgijskiej stolicy trwa marsz z udziałem dziesiątek tysięcy osób.

Choć nie ogłoszono strajku, członkowie związków mogą wziąć dzień wolny lub przerwać pracę na czas demonstracji. Taka forma protestu, choć powoduje utrudnienia, nie jest tak dotkliwa jak typowy strajk.

Manifestujący obawiają się wprowadzenia tzw. emerytury punktowej, która ich zdaniem zwiększa niepewność co do przyszłego świadczenia. "Nasza emerytura nie może być niespodzianką" - to jedno z niesionych haseł. Protest wzbudza też podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat.

"Brak pewności to ostatnia rzecz, jakiej się chce, gdy się jest w podeszłym wieku" - podkreślił cytowany przez dziennik "Le Soir" rzecznik chrześcijańskiego związku zawodowego ACV David Vanbellinghen.

Protestujący, którzy zebrali się w okolicach północnego dworca kolejowego w Brukseli, przeszli przez centrum kierując się na południe miasta. Jeszcze przed rozpoczęciem manifestacji policja ostrzegała przed utrudnieniami. Część ulic została wyłączona z ruchu.

Sytuację w mieście komplikuje fakt, że wiele osób z obawy przed zakłóceniami w kursowaniu komunikacji publicznej zdecydowało się skorzystać z samochodu, co spotęgowało korki.

Główny operator stołecznej komunikacji miejskiej STIB informował na Twitterze, że sytuacja "jest stabilna". W wypowiedzi dla flamandzkiego Radio 1 rzeczniczka przedsiębiorstwa An Van Hamme podała, że w Brukseli kursują prawie wszystkie linie metra, połowa tramwajów, ale tylko siedem z 50 linii autobusowych.

Od godz. 7 rano nie kursowała natomiast znaczna część komunikacji autobusowej w Walonii. W rejonie Liege i Verviers obsługiwanych jest jedynie 30 proc. połączeń, w rejonie Hainaut - ok. 20 proc. Protest spowodował też poważne zakłócenia w rejonie Charleroi, gdzie znajduje się lotnisko tanich linii.

W północnej części kraju, Flandrii, akcja protestacyjna miała dotychczas mniejszy zakres, utrudnienia komunikacji autobusowej odnotowano głównie w okolicach Antwerpii i Gandawy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR