Bezpłatna pomoc prawna: sejmowe komisje za projektem
Autor: PAP/Rynek Seniora   23 czerwca 2015 09:28

Sejmowe komisje pozytywnie zaopiniowały w poniedziałek (22 czerwca) projekt ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej m.in. dla osób niezamożnych, ludzi młodych i seniorów. Możliwe, że głosowanie Sejmu nad projektem odbędzie się jeszcze w tym tygodniu.

Za poparciem propozycji zawartych w projekcie opowiedziało się 12 posłów z sejmowych komisji: sprawiedliwości i praw człowieka oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej. Nikt nie był przeciw, czterech posłów wstrzymało się od głosu.

W pierwszej połowie czerwca prace nad projektem zakończyła sejmowa podkomisja. Wprowadziła ona istotne modyfikacje do planowanej ustawy. Komisje w poniedziałek dodały kilkanaście kolejnych poprawek, przede wszystkim mających już jednak charakter redakcyjny i porządkujący.

Projekt przewidywał pierwotnie taką bezpłatną pomoc dla osób niezamożnych, seniorów po 75. roku życia, kombatantów, weteranów, posiadaczy Karty Dużej Rodziny i ofiar klęsk żywiołowych. Podkomisja - z poparciem resortu sprawiedliwości - zdecydowała się jednak obniżyć granicę wieku w przypadku seniorów z 75. do 65. roku życia. Wprowadzono także kolejną kategorię osób uprawnionych do tej pomocy, czyli ludzi młodych - do 26. roku życia.

Osoby ok. 65. roku życia są tuż przed przejściem na emeryturę. - W tej kategorii jest dużo spraw związanych z kwestiami ubezpieczeń społecznych i opieki społecznej. Ponadto seniorzy są dziś narażeni na bardzo agresywny marketing niektórych firm handlowych, przez co wpadają nawet w kłopoty finansowe - mówił przewodniczący podkomisji Robert Maciaszek (PO).

Pierwotnie projekt składał się z trzech części dotyczących: bezpłatnych porad prawnych, informacji prawnej oraz edukacji prawnej. Podkomisja zdecydowała o wykreśleniu drugiej z tych części.

Jak mówił minister sprawiedliwości Borys Budka aplikacje mobilne połączone z dobrze działającą stroną internetową są lepsze niż tradycyjna infolinia z informacją prawną. Ponieważ MS pracuje nad takimi aplikacjami, zdecydowano się zrezygnować z mniej nowoczesnej infolinii telefonicznej. Zgodnie z projektem w kraju ma zostać utworzonych ponad 1,5 tys. punktów, w których będą udzielane bezpłatne porady. Jako regułę przyjęto, że pomoc będą świadczyć adwokaci lub radcowie prawni na podstawie umowy zawartej z powiatem. Ponadto podkomisja zdecydowała o dopuszczeniu do udzielania bezpłatnych porad "w szczególnych wypadkach" aplikantów adwokackich i radcowskich.

Powiat będzie mógł jednak powierzyć prowadzenie połowy punktów na jego terenie organizacjom pozarządowym. W punktach prowadzonych przez te organizacje - obok pomocy adwokatów i radców - będzie możliwe także uzyskanie porad dotyczących prawa podatkowego, które będą udzielane przez doradców podatkowych.

Organizacje pozarządowe - jak przewidziano - będą także mogły zatrudniać do udzielania pomocy osoby, które ukończyły wyższe studia prawnicze, jeśli mają one co najmniej trzyletnie doświadczenie w wykonywaniu czynności związanych ze świadczeniem pomocy prawnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.