Bezpłatna pomoc prawna: zmiana limitu wieku w przypadku seniorów
Autor: PAP/Rynek Seniora   12 czerwca 2015 09:51

Rezygnacja z koncepcji utworzenia telefonicznej infolinii z informacją prawną. Obniżenie granicy wieku w przypadku seniorów z 75. do 65. roku życia - to niektóre z przyjętych w czwartek (11 czerwca) przez podkomisję poprawek do projektu ustawy o bezpłatnej pomocy prawnej. Podkomisja zakończyła prace nad tym projektem.

Pierwotnie projekt składał się z trzech części dotyczących: bezpłatnych porad prawnych, informacji prawnej oraz edukacji prawnej. Podkomisja zdecydowała jednak o wykreśleniu drugiej z tych części.

- Zastanawiam się w ogóle nad sensem udzielania jakiejkolwiek informacji prawnej przez telefon - mówił przewodniczący podkomisji Robert Maciaszek (PO). Jak dodał, pierwotnie porad prawnych mieli udzielać wyłącznie adwokaci i radcowie, zaś infolinię miały prowadzić organizacje pozarządowe. - Gdy organizacje te uzyskały możliwość prowadzenia połowy punktów bezpłatnej pomocy, to infolinia tym bardziej nie ma sensu - uzasadniał.

Ponadto - spośród innych ważnych poprawek przyjętych przez podkomisję - zaproponowano poszerzenie kręgu osób uprawnionych do bezpłatnych porad prawnych oraz zdecydowano o dopuszczeniu do udzielania tych porad aplikantów adwokackich i radcowskich.

Propozycje przepisów o nieodpłatnej pomocy prawnej na etapie przedsądowym omawiane są od ponad dekady, a złożenie w Sejmie projektu dotyczącego tych kwestii planowało kilku ministrów sprawiedliwości.

Wiosną trafił do Sejmu projekt w sprawie bezpłatnej pomocy prawnej na etapie przedsądowym, będący realizacją zapowiedzi rządu PO. Propozycja, w formie otrzymanej przez podkomisję, przewidywała taką bezpłatną pomoc dla osób niezamożnych, seniorów po 75. roku życia, kombatantów, weteranów, posiadaczy Karty Dużej Rodziny i ofiar klęsk żywiołowych. W kraju ma zostać utworzonych ponad 1,5 tys. punktów, w których będą udzielane bezpłatne porady.

Podkomisja - z poparciem resortu sprawiedliwości - zdecydowała się jednak obniżyć granicę wieku w przypadku seniorów z 75. do 65. roku życia. Wprowadzono także kolejną kategorię osób uprawnionych do tej pomocy, czyli ludzi młodych - do 26. roku życia. Jak mówił niedawno minister sprawiedliwości Borys Budka osoby młode, które często po raz pierwszy podejmują pracę, chcą takiej pomocy.

Jako regułę w projekcie przyjęto, że pomoc będą świadczyć adwokaci lub radcowie prawni na podstawie umowy zawartej z powiatem. Powiat będzie mógł jednak powierzyć prowadzenie połowy punktów na jego terenie organizacjom pozarządowym. W punktach prowadzonych przez te organizacje - obok pomocy adwokatów i radców - będzie możliwe także uzyskanie porad dotyczących prawa podatkowego, które będą udzielane przez doradców podatkowych.

Sprawozdaniem podkomisji zajmą się teraz sejmowe komisje: sprawiedliwości i praw człowieka oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.