Bezpłatne porady prawne do poprawki? Chcą tego prawnicy i powiaty

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   21 czerwca 2016 09:04


Bezpłatne porady prawne do poprawki? Chcą tego prawnicy i powiaty Naczelna Rada Adwokacka uważa, że udzielający bezpłatnych porad prawnych powinni umawiać się z klientami w swoich kancelariach. Fot. daneshj/Flickr.com (CC BY 2.0)

Adwokaci chcą, by darmowe porady prawne były udzielane w kancelariach, zaś samorządy są do tego nastawione sceptycznie. Jednak oba środowiska zgodnie twierdzą, że krąg uprawnionych trzeba poszerzyć.

Naczelna Rada Adwokacka chce zmian w systemie bezpłatnego poradnictwa prawnego. Zamierza je przedstawić na najbliższym posiedzeniu Rady Nieodpłatnej Pomocy Prawnej przy Ministrze Sprawiedliwości.

- Choć przepisy powołujące do życia punkty pomocy działają dopiero od 1 stycznia, to już widać, że wymagają zmian - uważa Rafał Dębowski, sekretarz NRA. - Mamy swoje propozycje - zapowiada Dębowski.

Naczelna Rada Adwokacka proponuje, żeby bezpłatnych porad udzielali adwokaci oraz radcy prawni, którzy zgłoszą gotowość do udziału w systemie bezpłatnego poradnictwa prawnego. Z klientami powinni się umawiać w swoich kancelariach. Obecnie tego typu wsparcie udzielają adwokaci i radcy dyżurujący w punktach prowadzonych przez powiaty.

Ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej przewiduje pomoc prawną dla osób, którym w okresie roku poprzedzającego zwrócenie się o pomoc przyznano świadczenie z pomocy społecznej; osób do 26. r.ż. i tych, które ukończyły 65 lat; kombatantów i weteranów; posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz tych, którzy w wyniku klęsk żywiołowych, katastrof naturalnych lub awarii technicznych znaleźli się w sytuacji zagrożenia lub ponieśli straty.

Pomoc taka obejmuje: poinformowanie o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących uprawnieniach lub o spoczywających obowiązkach; wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego; udzielenie pomocy w sporządzeniu projektu pisma, pod warunkiem jednak, że sprawa znajduje się na etapie przedsądowym i nie toczy się jeszcze postępowanie przygotowawcze; sporządzenie projektu pisma wszczynającego postępowanie sądowe albo postępowanie sądowo-administracyjne; sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym; ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.