Białystok: 4 tys. "pudełek życia", to prezent na Dzień Babci i Dziadka

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   23 stycznia 2017 14:09


Białystok: 4 tys. "pudełek życia", to prezent na Dzień Babci i Dziadka Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

4 tys. tzw. pudełek życia, w których znajdą się informacje o przebytych chorobach czy przyjmowanych lekach, przygotowały władze Białegostoku dla osób starszych i samotnych. Ma to usprawnić działania ratowników medycznych w udzielaniu pomocy seniorom.

To prezent od władz miasta z okazji Dnia Babci i Dziadka - mówił w poniedziałek na spotkaniu z seniorami zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

- Myślę, że warto mieć w domu "pudełko życia", czyli pudełeczko, które służy do tego, by umieścić w nim informacje, które dotyczą każdego z nas, a które mogą się przydać, jeśli coś nam się stanie - powiedział.

Mówił też, że seniorzy bardzo często informacje o lekach czy z numerami telefonów przyczepiają na lodówce, teraz będą mieli do tego specjalne pudełeczko.

Pudełko jest małe, plastikowe i oznaczone naklejką "Pudełko życia" - taki sam znak jest na magnesie, który seniorzy powinni umieścić na swojej lodówce, aby zasygnalizować, że ratownik może tam znaleźć wszystkie potrzebne informacje.

W pudełku znajduje się karta, którą każdy senior musi wypełnić. Mają się tam znaleźć niezbędne informacje m.in. o przebytych chorobach, przyjmowanych lekach i substancjach, na które pacjent jest uczulony. Jest też miejsce na wpisanie ważnych numerów telefonów albo np. komu, w razie potrzeby, przekazać klucze.

Seniorzy podkreślali, że to bardzo dobry pomysł. Zdzisława Cieślukowska powiedziała dziennikarzom, że bardzo wiele starszych osób jest samotnych, czasami rodzina nie wie, jakie akurat przyjmują leki, dlatego takie pudełko z informacjami, jest bardzo potrzebne.

Miasto przygotowało na razie 4 tys. pudełek, ale - jak podkreślił Rudnicki - w tegorocznym budżecie zarezerwowanych jest 30 tys. zł na zakup kolejnych.

Pudełka można otrzymać m.in. w Urzędzie Miejskim w Białymstoku i departamencie spraw społecznych UM. Będą też rozdawane przez organizacje seniorskie oraz pomocowe działające w mieście.

Podobne pudełka życia funkcjonują już w innych polskich miastach m.in. w Łodzi i Poznaniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR