Białystok: kolejni seniorzy ukończyli edukację na Uniwersytecie Medycznym

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   06 czerwca 2018 08:57


Białystok: kolejni seniorzy ukończyli edukację na Uniwersytecie Medycznym Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak udzielać pierwszej pomocy i opiekować się osobą przewlekle chorą, uczyli się uczestnicy zajęć edukacyjnych dla seniorów, które zorganizował Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB).

We wtorek (5 czerwca) na wydziale nauk o zdrowiu uroczyście zakończono V edycję Uniwersytetu Zdrowego Seniora i III edycję Uniwersytetu Profilaktyki Psychogeriatrycznej. Główny cel tych przedsięwzięć to edukacja seniorów, ale też ich aktywizacja - indywidulna i szersza - społeczna.

Koordynator projektu edukacji psychogeriatrycznej dr hab. Mateusz Cybulski z UMB powiedział, że studenci - seniorzy ukończyli cykl kilkumiesięcznych zajęć, na których poznawali m.in. choroby psychiczne wieku podeszłego, bo to tematyka, o której "bardzo mało się mówi".

- Robimy wszystko, żeby osoby wyniosły z tych uniwersytetów jak najwięcej i teorii, i praktyki - dodał Cybulski.

- Przede wszystkim tu się aktywizujemy, wychodzimy z domu i się dowiadujemy coraz to nowych rzeczy z różnych dziedzin - powiedziała dziennikarzom pani Grażyna, która razem z siostrą uczestniczyła w zajęciach z psychogeriatrii. Rok wcześniej ukończyła Uniwersytet Zdrowego Seniora.

Dodała, że na zajęciach znalazła wiele rozwiązań swoich problemów, które przestają być wtedy "obce", można o tym również porozmawiać z rodziną i znajomymi. Jej zdaniem, ważna była np. wiedza o prawach pacjenta psychiatrycznego, która pozwala orientować się w sprawie, by wiedzieć, co zrobić, gdy zajdzie taka potrzeba.

Seniorzy nauczyli się także w praktyce, jak udzielać pierwszej pomocy, prawidłowo zmierzyć ciśnienie i poziom cukru we krwi, jak opiekować się osobą niepełnosprawną i przewlekle chorą. Zajęcia odbywały się także na fantomach. Propagowano również spacery z kijkami.

Prof. Elżbieta Krajewska-Kułak powiedziała, że uczelnia jest pozytywnie zaskoczona aktywnością studentów - seniorów. Podkreśliła, że są to "studenci bardzo wymagający", chcą dyskusji, zadają pytania. Dodała, że uczelni zależało na tym, by pogłębiać sprawdzone informacje u seniorów o różnych zachowaniach prozdrowotnych, bo społeczeństwo się starzeje i przybywa problemów, ale chodziło także o to, wiedzieli gdzie szukać pomocy.

Krajewska-Kułak powiedziała, że uczelnia myśli o tym, by absolwenci uniwersytetów dla seniorów byli "edukatorami" dla swoich kolegów, bo mają już wiedzę, którą mogą przekazać swojemu środowisku.

We wrześniu ruszą zapisy na kolejne edycje zajęć. W dotychczasowych wzięło udział około 220 osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR