Białystok: konkurs na pomoc seniorom np. w drobnych naprawach

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   16 maja 2018 15:07


Białystok: konkurs na pomoc seniorom np. w drobnych naprawach Fot. Fotolia

Miasto Białystok ogłosiło konkurs na projekty, które mają zwiększyć poziom bezpieczeństwa życia seniorów czy niepełnosprawnych w mieście. Chodzi np. o drobne naprawy domowe. Na projekt, który będzie realizowany przez drugą połowę roku, przeznaczono 50 tys. zł.

- Oczekujemy na zgłoszenia od organizacji pozarządowych, fundacji, które by chciały zorganizować taką pomoc doraźną dla osób powyżej 65 roku życia, ale także osób niepełnosprawnych czy schorowanych, które sobie generalnie nie radzą z takimi codziennymi drobnymi usterkami - mówił we wtorek (15 maja) dziennikarzom prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Podał przykład naprawy kranu czy przykręcenia karnisza. - Takie coś, co psuje się, utrudnia życie, czasami kogoś nie stać na to, żeby taką usługę wykonać, odkłada ją, ona mu bardzo przeszkadza - mówił Truskolaski.

Oferty w konkursie można składać do początku czerwca, jego realizacja ma się rozpocząć 1 lipca i potrwa do końca roku. W ramach wybranego projektu, ten podmiot będzie weryfikował zgłoszenia i zlecał pracę, zarówno fachowcom jak i wolontariuszom. - Liczymy, że kilkaset osób może z tego skorzystać - ocenił prezydent Białegostoku.

Dla osób, które zgłoszą taką usterkę i zgłoszenie zostanie zweryfikowane pozytywnie, usługa będzie bezpłatna.

Jak wynika z informacji o ogłoszeniu konkursowym, poprawa bezpieczeństwa seniorów czy osób niepełnosprawnych będzie polegała na eliminacji z ich otoczenia takich zagrożeń, jak niesprawne instalacje, sprzęty czy urządzenia domowe.

Projekt skierowany jest przede wszystkim do osób mieszkających samotnie, mających niskie dochody, niepełnosprawnych czy przewlekle chorych. Zakres konsultacji technicznych i drobnych napraw ma obejmować usługi, które nie wymagają wiedzy specjalistycznej. To np. naprawy klamek, zamków, regulacja drzwi, okien oraz wymiana baterii w urządzeniach, przymocowanie luster, obrazów, karniszy czy półek.

Projekt nie obejmuje napraw, które powinny być wykonane na rzecz mieszkańców na podstawie innych umów ze wspólnotą czy spółdzielnią mieszkaniową.

W swoim pomyśle Białystok wzoruje się na Poznaniu, gdzie realizowana jest inicjatywa "Poznań VIVA senior", zawierająca m.in. projekt "Złota rączka dla seniora".

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR