"Białystok na TAK": nie ma w mieście jednej, spójnej polityki senioralnej

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   04 października 2018 13:23


"Białystok na TAK": nie ma w mieście jednej, spójnej polityki senioralnej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Komitet wyborczy "Białystok na TAK" zbiera podpisy pod projektem uchwały obywatelskiej dotyczącej programu polityki senioralnej miasta na lata 2019-2021. Uważa bowiem, że w obecnych działaniach miasta i różnych podmiotów w tym zakresie brak spójności.

"Białystok na TAK", wspierany przez Kukiz'15, wystawia kandydatów we wszystkich okręgach w wyborach do Rady Miasta. Jego kandydatem na prezydenta jest Tadeusz Arłukowicz - b. senator i b. zastępca prezydenta Białegostoku.

Na razie udało się zebrać nieco ponad połowę z wymaganej liczby tysiąca podpisów potrzebnych do zgłoszenia projektu uchwały obywatelskiej. - To, co się dzieje w Białymstoku jest na pewno cenne, ponieważ jest bardzo dużo organizacji, które prowadzą działania na rzecz seniorów. Natomiast nie mamy jednej, dużej, spójnej, dobrze zorganizowanej polityki senioralnej - mówił w poniedziałek (1 października) dziennikarzom Arłukowicz.

Wyraził nadzieję, że taką uchwałę w nowej kadencji rada przyjmie. Działacze komitetu oceniają, że w ciągu tygodnia uzbierają wymaganą liczbę podpisów, a projekt trafi do konsultacji m.in. z organizacjami pozarządowymi.

Już wcześniej "Białystok na TAK" wśród swoich pomysłów na rzecz środowiska osób starszych w mieście zaproponował np. system teleopieki poprzez tzw. bransoletki życia, bezpłatną pomoc teleinformatyczną przy awarii komputera lub internetu czy więcej cyklicznych wydarzeń kulturalnych dla tego środowiska.

Program polityki senioralnej ma pomóc zebrać w całość wszystkie działania różnych podmiotów. - Wówczas będziemy mieli naprawdę pełną diagnozę tego, co jest potrzebne w Białymstoku, co jest, a czego nie ma (w zakresie polityki senioralnej - PAP) - dodał Arłukowicz. Podkreślał, że taki dokument musi powstać jak najszybciej; powoływał się przy tym na głosy samych starszych osób i organizacji pozarządowych.

Według danych statystycznych, w blisko 300-tysięcznym Białymstoku jest ok. 60 tys. seniorów. Za 20 lat prawie co drugi białostoczanin będzie w takim wieku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR