Białystok pomoże stowarzyszeniom w dostosowaniu się do nowych zmian w prawie

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   04 sierpnia 2016 11:29


Białystok pomoże stowarzyszeniom w dostosowaniu się do nowych zmian w prawie Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku organizuje dla stowarszyszeń zwykłych spotkanie informacyjne nt. zmian w otoczeniu prawnym. Fot. Fotolia

Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku organizuje 12 sierpnia spotkanie informacyjne dotyczące zmian w przepisach o stowarzyszeniach. Odbędzie się ono w ramach projektu „Akcja Nowelizacja”.

W związku z nowelizacją prawa o stowarzyszeniach od 20 maja 2016 r. stowarzyszenia zwykłe otrzymały nowe uprawnienia, m.in. możliwość korzystania z wielu źródeł finansowania swoich działań. Stowarzyszenia mogą otrzymywać dotacje ze środków publicznych - startować w otwartych konkursach ofert i uczestniczyć w procedurze tzw. małych grantów. Mogą także zarejestrować status organizacji pożytku publicznego, aby np. ubiegać się o 1 proc. podatku dochodowego.

Te i inne zmiany w prawie zostaną omówione na spotkaniu informacyjnym organizowanym przez Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych. Spotkanie odbędzie się w piątek (12 sierpnia) w godz. 13-15 w siedzibie OWOP przy ul. Modlińskiej 6 lok. U3 w Białymstoku. Udział jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszego zgłoszenia.

- To ważne, żeby wspierać organizacje pozarządowe w sposób dopasowany do ich potrzeb. Warto wybrać się na najbliższe spotkanie, aby zapoznać się ze zmianami w prawie - mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

„Akcja Nowelizacja” powstała w odpowiedzi na zmiany w przepisach, wprowadzone w kilku ustawach istotnych dla działań organizacji pozarządowych. Co istotne, aby korzystać z tych uprawnień, należy zgłosić się do nowej ewidencji prowadzonej przez starostwo lub urząd miasta. Stowarzyszenia zwykłe, które nie dopełnią tego obowiązku, zostaną w 2018 r. rozwiązane z mocy prawa.

Stowarzyszenia zwykłe często mylone są ze stowarzyszeniami zarejestrowanymi w KRS. Tymczasem to zupełnie różne formy organizacji. Stowarzyszenia zwykłe z powodu prostszej struktury organizacyjnej nie mają osobowości prawnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.