Białystok: prezydent proponuje rozwiązania dla seniorów i osób niepełnosprawnych

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   15 października 2018 13:04


Białystok: prezydent proponuje rozwiązania dla seniorów i osób niepełnosprawnych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Centra seniorów, gdzie starsze osoby mogłyby uprawiać różne aktywności i ławeczki na osiedlach, a dla osób niepełnosprawnych m.in. programy aktywizujące - to propozycje ubiegającego się o ponowy wybór na prezydenta Białegostoku, urzędującego prezydenta Tadeusza Truskolaskiego.

Część swojego programu "Stawiamy na mieszkańców" dotyczącego rozwiązań dla seniorów i osób niepełnosprawnych przedstawił w sobotę (13 października) na konferencji prasowej wspólnie z kilkoma kandydatami na radnych z komitetu wyborczego Koalicji Obywatelskiej.

Jak mówił Truskolaski, seniorzy i osoby niepełnosprawne to liczne grupy w mieście. Dodał, że jeśli chodzi o seniorów, to ta grupa rośnie, a przez to - jak powiedział - "rosną wyzwania dotyczące samorządu, żeby przedstawić ofertę, aby seniorzy mogli spędzać ten czas aktywnie". Zapowiedział, że będzie rozwijana działająca już w mieście Karta Aktywnego Seniora, która oferuje szereg ulg.

Wśród pomysłów, które wymienił, jest kontynuacja programu "złotej rączki", gdy osoby starsze mogą zgłaszać się do urzędu w sprawie drobnych napraw w domu.

Kandydatka na miejską radną Krystyna Jachimczuk mówiła, że chce, aby seniorzy, którzy ukończą 60 lat lub też ci, którzy przejdą na emeryturę "czuli się potrzebni". Wśród pomysłów wymieniła, obok miejskiej karty seniora, także działania profilaktyczne i kontynuację programu szczepień przeciwko grypie (obecny program obejmuje zaszczepienie kilkunastu tysięcy seniorów w latach 2017-2020 - PAP).

Innym pomysłem jest też współpraca z osiedlowymi świetlicami, gdzie organizowane byłyby tam spotkania, porady czy zajęcia sportowe czy powstawanie centrów seniora, gdzie będą organizowane np. kursy komputerowe i obsługi innych urządzeń mobilnych.

Jachimczuk mówiła, że bardzo ważną rzeczą, o której mówili sami seniorzy, są miejsca na osiedlach z ławeczkami, gdzie mieszkańcy mogliby się spotykać, rozmawiać czy grać np. w karty.

Krzysztof Maleszewski, który także kandyduje do rady miasta, mówił o rozwiązaniach dla niepełnosprawnych. Wśród pomysłów jest wprowadzenie programów aktywizacji takich osób, które - jak dodał - pomogą w podjęciu pracy i przystosowaniu do samodzielnego życia.

Wśród pomysłów są też programy, dzięki którym także właściciele prywatnych budynków, które są budynkami użyteczności publicznej, mogli uzyskać wsparcie na likwidację barier architektonicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR