Białystok: przeszedł Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych
Autor: PAP/Rynek Seniora   05 maja 2015 16:11

Niepełnosprawni, ich rodzice i opiekunowie, uczniowie szkół integracyjnych, przedszkolaki, uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej oraz samorządowcy wzięli udział w Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych, który we wtorek (5 maja) przeszedł przez centrum Białegostoku.

Marsz miał związek z obchodzonym w Europie 5 maja Dniem Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych; zorganizowany został po raz 13. z inicjatywy Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Niepełnosprawnych Intelektualnie "Aktywni" w Białymstoku. Ma służyć przede wszystkim integracji środowiska niepełnosprawnych i organizacji działających na ich rzecz, ale też przypominać o problemach tych osób.

Marsz przeszedł główną ulicą w mieście, Lipową. Według organizatorów wzięło w nim udział ok. tysiąca osób. Marsz zakończył się na Rynku Kościuszki, gdzie odbył się integracyjny festyn.

Prezes stowarzyszenia "Aktywni" Ludmiła Bogalska wskazała w rozmowie z PAP, że osoby niepełnosprawne wciąż nie są równo traktowane w różnych dziedzinach życia. Jako przykład podała zatrudnianie osób z upośledzeniem umysłowym. - Nie pozwala ono na osiągnięcie wykształcenia wyższego, natomiast pozwala na osiągnięcie przyzwoitego wykształcenia zawodowego i daje możliwość pracy, ale w pracodawcach wciąż jest opór, aby takie osoby zatrudniać - zaznaczyła.

Jej zdaniem najważniejsza jest zmiana mentalności. To podstawa - jak zauważyła - do wprowadzania innych zmian. - Bariera jest najczęściej w nas. Dlatego potrzebna jest wiedza co to jest niepełnosprawność, jak funkcjonuje osoba niepełnosprawna. Im więcej wiemy, tym mniej jest niepokoju i uprzedzeń - powiedziała Bogalska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.