Białystok: w tym roku wolontariat kulturalny również dla seniorów

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   13 stycznia 2016 11:47


Białystok: w tym roku wolontariat kulturalny również dla seniorów Na wolontariat w białostockich placówkach kultury mogą zgłaszać się osoby dorosłe i seniorzy. Fot. Piotr Waniorek, PTWP

Studenci, absolwenci szkół wyższych, a także dorośli i seniorzy mogą wziąć udział w wolontariacie w jednej z czterech białostockich instytucji kultury lub organizacji pozarządowej. Nabór trwa do 24 stycznia.

To już trzecia edycja programu "Wolontariat dla kultury, kultura dla wolontariatu". W tegorocznej odsłonie biorą udział białostockie placówki kultury: Muzeum Wojska, Galeria Arsenał, Galeria im. Sleńdzińskich, Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki oraz Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych.

Jak powiedziała kierowniczka projektu Marzena Wilczko z Muzeum Wojska w Białymstoku, w tym roku utrzymana będzie formuła, gdzie oprócz absolwentów szkół wyższych i studentów, na wolontariat mogą zgłaszać się osoby dorosłe i seniorzy. Dodała, że organizatorom zależy na pobudzaniu aktywności obywatelskiej.

- Chcemy też rozszerzyć formułę, żeby nie był to tylko wolontariat kompetencji dla tych, którzy myślą o pracy w sektorze kultury, ale dla tych wszystkich, którzy chcą w jakiś sposób podjąć aktywność obywatelską - mówiła Wilczko. Dlatego też jeden z wolontariatów można odbyć właśnie w organizacji pozarządowej realizującej społeczne projekty.

Łącznie do wszystkich instytucji biorących udział w programie przyjętych zostanie piętnaście osób, które przez pół roku będą, w wybranej przez siebie placówce, realizować wolontariat. Każdy z uczestników na koniec wolontariatu będzie miał możliwość zrealizowania własnego projektu.

Muzeum Wojska poszukuje sześciu wolontariuszy, którzy m.in. zaangażują się w robienie transkrypcji nagrań wywiadów z Sybirakami oraz pomogą w prowadzeniu działań edukacyjnych dla dzieci.

Z oferty przygotowanej przez Galerię im. Sleńdzińskich mogą skorzystać studenci i absolwenci kierunków związanych z kulturoznastwem, pedagogiką, grafiką i fotografią. W galerii pomogą przy warsztatach artystycznych. Swoich sił będą mogli spróbować też w administrowaniu strony internetowej galerii.

Teatr Dramatyczny poszukuje osób do biblioteki teatru, gdzie do zadań wolontariuszy będzie należało m.in. pomoc przy archiwizowaniu spektakli.

Galeria Arsenał zaprasza osoby gotowe na "niekonwencjonalny kontakt z artystami", a w ramach wolontariatu będzie można spróbować swoich sił w organizowaniu warsztatów i spotkań czy tworzeniu skryptów audiodeskrypcyjnych, z których później będą korzystały osoby niewidome.

Natomiast Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych poszukuje osób, które chciałby zaangażować się m.in. we współpracę z samorządem miasta i województwa a także inne społeczne projekty organizacji.

Nabór chętnych potrwa do 24 stycznia, a program wolontariacki rozpocznie się w lutym i potrwa pół roku. Przy wyborze kandydatów będzie brana pod uwagę przede wszystkim ich motywacja.

W ramach wolontariatu, jego uczestnicy podczas wizyt studyjnych, będą mogli zobaczyć jak działa każda z instytucji biorących udział w programie, wezmą też udział w warsztatach. Dzięki temu wolontariusze nie tylko dają instytucjom swoje pomysły, zaangażowanie i kreatywność, ale placówki oferują im w zamian atrakcyjny program podnoszenia kompetencji. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.