Białystok wprowadza Kartę Aktywnego Seniora
Autor: PAP/Rynek Seniora   31 marca 2015 13:06

Specjalny bilet autobusowy, zdrowotne programy profilaktyczne, zniżki do placówek miejskich - m.in. takie rozwiązania wprowadza Karta Aktywnego Seniora, przyjęta w Białymstoku. Od 1 czerwca mają z niej korzystać mieszkańcy, którzy ukończyli 60 lat.

W swoim założeniu, program Karta Aktywnego Seniora ma - jak napisano w uzasadnieniu do uchwały przyjętej przez radnych - "przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu seniorów poprzez zwiększenie dostępności do korzystania z oferty kulturalnej, sportowej, rekreacyjnej oraz profilaktyki zdrowotnej i komunikacji zbiorowej" w Białymstoku.

W Białymstoku osób, które mogłyby taką kartę otrzymać, jest ok. 62 tys. Karta będzie wydawana bezpłatnie i bezterminowo; będzie ważna z dokumentem tożsamości.

Ulgi, rabaty i zniżki
Jak mówili we wtorek (31 marca br.) na konferencji prasowej radni PiS, których głosy zdecydowały (PiS ma w Radzie Miasta Białystok większość) o przyjęciu uchwały w takiej wersji, do zakupu specjalnego rocznego biletu komunikacji miejskiej uprawnieni będą posiadacze Karty Aktywnego Seniora z najniższymi dochodami. Według szacunków radnych PiS, takich osób będzie ok. 2 tys.

Zniżki dla seniorów mają też dotyczyć m.in. obiektów Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (głównie chodzi o baseny) czy imprez miejskich placówek kultury (np. teatru lalek). Planowane są też ulgi, rabaty i upusty partnerów programu.

Jak mówiła radna Katarzyna Siemieniuk, programy zdrowotne mają dotyczyć "ukrytych chorób wieku senioralnego". Ma być też dostępny informator o świadczeniach i usługach na rzecz seniorów.

Jakie koszty?
Radni PiS nie przedstawili wyliczeń, ile planowane zniżki i ulgi miałyby kosztować budżet miasta, nie ma ich też w uzasadnieniu do uchwały. Siemieniuk mówiła, że np. pieniądze na profilaktykę zdrowotną są już w budżecie miasta zapisane, ale - w jej ocenie - programy nie są realizowane. Podała kwotę 300 tys. zł.

Mówiła, przywołując badania społeczne, że właśnie oczekiwania w zakresie profilaktyki zdrowotnej są największe. Zaznaczyła też, że niekoniecznie wprowadzenie ulg dla seniorów będzie wiązało się z dodatkowymi wydatkami z budżetu, a raczej z mniejszymi wpływami do poszczególnych placówek czy instytucji.

Szczegółowe uchwały, dotyczące wprowadzanych rozwiązań (np. biletu miejskiego), mają być jeszcze przygotowane.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.