Białystok: zatrzymano podejrzanych o oszustwa na szkodę starszych osób

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   26 września 2016 13:26


Białystok: zatrzymano podejrzanych o oszustwa na szkodę starszych osób Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do aresztu trafiły dwie osoby podejrzane o udział, w dokonywanych w Białymstoku, oszustwach tzw. metodą na wnuczka. Zostały zatrzymane przez policję w pociągu. Para miała przy sobie prawie 70 tys. zł, które udało się wyłudzić od starszych mieszkańców miasta.

Jak poinformował w poniedziałek (26 września) rzecznik podlaskiej policji Andrzej Baranowski, aresztowani to 29-letnia kobieta i 25-letni mężczyzna, mieszkańcy Łodzi. Zarzucono im łącznie dziewiętnaście przestępstw: wyłudzeń i prób wyłudzeń pieniędzy na terenie Białegostoku.

W trzech przypadkach starsze osoby straciły łącznie blisko 70 tys. zł. Taką kwotę znaleźli policjanci przy zatrzymanych.

Jak dodał Baranowski, oszuści działali w sposób znany już powszechnie. Pierwszy z nich dzwonił na numery stacjonarne i próbował przekonać starszą osobę, która odebrała telefon, że jest kimś z rodziny i potrzebuje pomocy finansowej. Po niej był drugi telefon, od rzekomego funkcjonariusza CBŚ. Ten zapewniał, że pracuje nad sprawą oszustw i nakłaniał do zabrania pieniędzy z banku i ich przekazania, co miałoby pomóc w zatrzymaniu oszustów na gorącym uczynku.

Według policji, zatrzymana para zajmowała się odbieraniem pieniędzy.

W tym roku w Podlaskiem odnotowano 127 prób wyłudzenia w taki sposób pieniędzy od osób starszych. W 19 przypadkach próby oszustom się powiodły, a straty przekroczyły 563 tys. zł. 19 osób podejrzanych zatrzymano, łącznie postawiono im 179 zarzutów.

Na początku września w Białymstoku zapadł wyrok wobec dwóch osób, oskarżonych o udział w kilkudziesięciu takich przestępstwach popełnionych w 2013 roku. Sąd okręgowy skazał ich na kary 7 i 5 lat więzienia. Pieniędzy, które zaraz po odebraniu ich od osób oszukanych były prawie w całości transferowane do Wielkiej Brytanii, nie udało się odzyskać.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR