Biedroń: emerytura minimalna w wys. 1600 zł dla mieszkających w Polsce co najmniej 40 lat

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   01 lutego 2019 10:36


Biedroń: emerytura minimalna w wys. 1600 zł dla mieszkających w Polsce co najmniej 40 lat Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Emerytura minimalna w wysokości 1600 zł dla osób, które mieszkały w Polsce co najmniej 40 lat - to jeden z pomysłów byłego prezydent Słupska Roberta Biedronia. Takie rozwiązanie jest możliwe, jeśli podniesione zostaną składki KRUS - mówił w środę (30 stycznia) Biedroń.

W niedzielę 3 lutego odbędzie się konwencja, na której przedstawiona zostanie nazwa, zespół liderów i pakiet propozycji programowych partii tworzonej Biedronia.

W środę w radiu TOK FM Biedroń mówił m.in. o flagowych rozwiązaniach programu wyborczego powstającego ugrupowania. Wymienił m.in. pensję minimalną powiązaną ze średnia krajową, rozdział państwa od Kościoła, nowoczesną edukację, określone standardy równouprawnienia kobiet i mężczyzn, zmiany w kwestii aborcji i edukację seksualną.

Wśród postulatów jest też stworzenie emerytury minimalnej w wysokości 1600 zł. Zapytany, kto miałby otrzymywać takie świadczenie stwierdził, że "osoby, które zamieszkały w naszym kraju 40 lat (...), czyli teoretycznie pracowały na rzecz rozwoju tego kraju i w praktyce rzeczywiście tak jest".

Dopytywany, skąd państwo ma mieć pieniądze na takie świadczenie stwierdził, że "porządkowane" będą kwestię związane z ZUS-em i KRUS-em., co przynieść miałoby "oszczędności rocznie około półtora miliarda złotych". Jak stwierdził "trzeba będzie w 2021 r. podnieść o 30 proc. składki KRUS-owskie tak, żeby one były sprawiedliwie rozdzielane".

Opisując mechanizm przyznawania emerytury mówił, że wszystkie osoby, które uzbierały składki ponad emeryturę minimalną, czyli 1600 zł miałyby zachować swój kapitał i otrzymywać większą emeryturę.

Dodał, że w proponowanym przez niego systemie przewidywane są dwa filary. - Pierwszy filar, czyli minimalna emerytura i drugi filar - wszystko to, co sobie na indywidualnych kontach emerytalnych odłożymy - powiedział Biedroń.

- Jeżeli chcemy żeby system emerytalny się nie zawalił, żeby on był sprawiedliwy, żeby nie było tak, jak dzisiaj, że pół miliona emerytów dostaje emeryturę poniżej tysiąca złotych (...) no to musimy to zmienić - stwierdził Biedroń.

Od marca najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna mają wynosic 1100 zł. Obecnie jest to 1029,80 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR