Biedroń stawia na przejrzystość budżetu Słupska. Co dla seniorów?

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   12 maja 2016 13:54


Biedroń stawia na przejrzystość budżetu Słupska. Co dla seniorów? Robert Biedroń udostępnił mieszkańcom broszurę o finansach Słupska. Fot. UM Słupsk

Robert Biedroń, prezydent Słupska (Pomorskie), postawił na transparentność wydatków miejskiego magistratu. Słupsk jako drugie miasto w Polsce wydał broszurę, która w przejrzysty sposób wyjaśnia, na jakie konkretnie cele - i ile pieniędzy - urząd wyda w roku 2016. Wśród wielu zadań nie brakuje tych, które pomogą osobom starszym.

- Zastanawiałaś się, ile miasto płaci za oświetlenie, za remonty, ile wydaje na edukację, kulturę, pomoc społeczną, komunikację miejską, gospodarkę mieszkaniową czy sport? Ta publikacja odpowiada na te wszystkie pytania - wyjaśnia słupski magistrat.

Urzędnicy podkreślają, że Słupsk jest drugim miastem w Polsce, który wydał broszurę dla mieszkańców z dokładną specyfikacją budżetowych wydatków.

Miliony na pomoc społeczną, w tym na DPS-y
Łączne dochody miasta w roku 2016 wyniosą niemal 440 mln zł, a łączne wydatki - niecałe 422,5 mln zł - dowiadujemy się z broszury.

Aż 58,2 mln zł miasto wyda na pomoc społeczną: działalność Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, domów pomocy społecznej, zasiłki, dodatki mieszkaniowe. Na same świadczenia społeczne w budżecie zarezerwowano ponad 23 mln zł.

Miesięczne utrzymanie jednej osoby w Domu Pomocy Społecznej „Leśna Oaza” wyniesie 2966 zł miesięczne. Miasto dopłaci do tej kwoty 1202 zł. DPS ma 86 miejsc, zatem w całym 2016 r. wyda na ten cel ok. 1,24 mln zł.

Jak wynika z informacji o budżecie, 619 zł miesięczne kosztuje utrzymanie osoby w Dziennym Domu Pomocy Społecznej "Bezpieczna Przystań". Jednostka ma 80 miejsc, zatem roczny koszt to prawie 600 tys. zł.

Miasto wesprze działania na rzecz seniorów i mieszkania
Z planu budżetu Słupska na rok 2016 dowiadujemy się, że ok. 3,9 mln zł ma być przeznaczona na wydatki na organizacje pozarządowe. W tej kwocie przewidziano m.in. 140 tys. zł na rehabilitację zdrowotną i społeczną osób z niepełnosprawnościami, 16 tys. zł na promocję i profilaktykę zdrowia i - co istotne - 40 tys. zł na działania na rzecz seniorów.

Łączne wydatki na gospodarkę mieszkaniową wyniosą ponad 35 mln zł. Aż 19,5 mln zł w roku 2016 Słupsk przeznaczy na opłaty związane z utrzymaniem lokali komunalnych i socjalnych, a okrągły milion na remonty mieszkań komunalnych.

Słupsk ma również tzw. budżet partycypacyjny, którego wysokość wynosi 2 mln zł. Seniorzy będą mogli w przyszłości skorzystać ze zrewitalizowanego terenu wokół Stawku Łabędziego i utworzonej tam strefy rekreacyjno-wypoczynkowej (300 tys. zł) czy z parku rekreacyjno-sportowego im. Witkacego przy ul. 11 Listopada-Frąckowskiego (300 tys. zł na II etap budowy).

W budżecie zaplanowano również wydatki związane m.in. z bezpieczeństwem seniorów: oświetlenie ulic i cmentarzy czy monitoring.

Całą broszurę zobacz TUTAJ

Słupsk liczy niemal 93 tys. mieszkańców. Ok. 16 tys. z nich to osoby po 65 r.ż. - grupa ta stanowi 17 proc. słupszczan.

Od 1 stycznia 2016 r. w gminie Słupsk funkcjonuje karta seniora - jej posiadacze mają szereg ulg i zniżek, m.in. starsi mieszkańcy gminy mogą jeździć autobusami od miejsca zamieszkania do Słupska i z powrotem z 50-procentową zniżką (seniorzy w wieku 65-75 lat) lub w cenie 1 zł (pasażerowie po 75 r.ż.). Od końca lutego 2016 r prezydent Robert Biedroń zainicjował także wdrażanie projektu "koperta życia". 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.