Bilet do teatru za 5 zł? Rusza ogólnopolska akcja

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   11 maja 2017 14:13


Bilet do teatru za 5 zł? Rusza ogólnopolska akcja Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Z okazji Dnia Teatru Publicznego w 97 instytucjach kulturalnych w kraju, m.in. teatrach, będzie można kupić bilet za 5 zł. Akcja „Bilet do teatru za 500 groszy” rozpocznie się w sobotę (13 maja) i potrwa do 20 maja w 38 polskich miastach.

W tym roku Dzień Teatru Publicznego obchodzony będzie po raz trzeci. Pomysł święta zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce obchodził 250-lecie swojego istnienia. Inicjatorem wydarzenia jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

- Tak rozumiemy swoją rolę jako Instytut Teatralny, aby opowiadać historię o teatrze i zachęcać wszystkich - nie tylko widzów, ale także osoby odpowiedzialne za kształt teatrów - aby traktowali tę okazję do spotkania z widzami, tak jak traktują kolejną premierę - powiedział PAP rzecznik prasowy Instytutu Teatralnego Łukasz Orłowski.

- Nie staraliśmy się narzucać teatrom repertuaru. Chcieliśmy, aby w tym roku pojawiło się wiele spektakli opartych na współczesnych tekstach, choć będą również te oparte na tekstach klasycznych. Teatry zaproponowały to, co miały najlepszego w swoich repertuarach - dodał.

Sprzedaż biletów za 500 gr prowadzona będzie tylko w kasach teatrów i rozpocznie się w sobotę 13 maja. Spektakle wystawiane będą przez cały tydzień do 20 maja.

Wśród instytucji, które biorą udział w akcji, znalazły się m.in stołeczne teatry: Syrena, Powszechny im. Zygmunta Huebnera, TR Warszawa, Nowy Teatr, Komedia, Teatr Ochoty oraz Teatr Muzyczny ROMA. Ponadto Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, Gdański Teatr Szekspirowski, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Teatr Muzyczny w Lublinie, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem, Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, Opera Krakowska, Opera Wrocławska, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi oraz Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi.

Pełna lista teatrów i spektakli znajduje się na stronie internetowej www.dzienteatrupublicznego.pl

W pierwszej edycji wydarzenia wynosząca 250 gr cena biletu związana była z okrągłą rocznicą istnienia teatru publicznego w Polsce. W zeszłym roku odwoływała się do rocznicy śmierci dramatopisarza Williama Szekspira i wynosiła 400 gr. W tym roku "nawiązuje do liczby współczesnych premier odegranych w zeszłym roku - było ich ok. 500" - wyjaśniła koordynatorka projektu Maria Stępkowska. Jak mówi, akcja służy promowaniu idei teatru publicznego i skierowana jest do ludzi, którzy chcą skorzystać z oferty teatru publicznego, a normalna "cena za bilet może być dla nich zaporowa" - powiedziała Stępkowska.

Jak twierdzą organizatorzy, w trakcie pierwszej edycji akcji na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów - także tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale.

- Chcieliśmy zwrócić uwagę na to, że teatr jest miejscem, które potrafi reagować na to, co dzieje się wokół nas - nie tylko z "koturnowej" pozycji, ale także będąc blisko współczesnych, realnych problemów i podejmując dyskurs dotyczący tego, co nam się przydarza - zaznaczył Orłowski.

Symbolicznym zakończenie trwającej tydzień akcji będzie spacer w ramach projektu spacerowników teatralnych, który swój początek miał także przed dwoma laty z okazji obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce. W ramach spacerownika w wielu miastach Polski zostały przygotowane unikalne trasy spacerów po miejscach związanych z teatrem, stanowiące oryginalną propozycję aktywnego spędzenia czasu, umożliwiające jednocześnie poszerzenie wiedzy o dziejach polskiego teatru i odniesienie ich do lokalnej historii. Więcej informacji na stronie www.spacerownikteatralny.pl.

"Bilet do teatru za 500 groszy" jest akcją ogólnopolską, finansowaną ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowaną przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR