Bojanowska: na nowo zdefiniujemy granice starości, żeby 50-latkowie nie myśleli o emeryturze
Autor: PAP/Rynek Seniora   06 lipca 2016 13:46

Chcemy na nowo zdefiniować granice starości, żeby 50-latkowie nie uważali, że są osobami starszymi i nie myśleli o emeryturze - mówiła wiceszefowa MRPiPS Elżbieta Bojanowska, przedstawiając kierunki polityki społecznej wobec seniorów, którą przygotowuje resort.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej odpowiadała w środę (6 lipca) w Sejmie na pytania posłanek Barbary Dziuk, Alicji Kaczorowskiej, Urszuli Ruseckiej i Joanny Borowiak (PiS) w sprawie sytuacji seniorów oraz współpracy międzypokoleniowej.

Nowa polityka wobec starszych
Bojanowska przypomniała, że niedawno powołana została Rada Polityki Senioralnej; jej inauguracyjne posiedzenie odbyło się w maju. Składa się ona m.in. z przedstawicieli parlamentu, samorządów, poszczególnych resortów oraz organizacji pozarządowych i środowisk naukowych.

W ramach rady - jak mówiła wiceminister - powstał zespół ds. opracowania kierunków polityki społecznej wobec osób starszych. Tłumaczyła, że chodzi o to, by zweryfikować założenia istniejącej już długofalowej polityki senioralnej.

- Chcemy na nowo zdefiniować granice starości, żeby osoby 50-letnie nie myślały, że są osobami starszymi i nie myślały o emeryturze - mówiła Bojanowska, przedstawiając główne założenia, którymi kieruje się zespół.

Przeciwdziałanie dyskryminacji
Z drugiej strony - jak podkreśliła - należy pamiętać, że wiele osób starszych to osoby niesamodzielne; polityka państwa musi być zrównoważona i dopasowana zarówno do potrzeb jednych, jak i drugich.

Bojanowska wskazywała w tym kontekście m.in. na konieczność przeciwdziałania marginalizacji i wykluczaniu osób starszych, walkę z dyskryminacją ze względu na wiek. Mówiła o konieczności promowania aktywności zawodowej osób starszych, edukacji przez całe życie, a także zapobiegania wykluczeniu cyfrowemu.

Wskazywała także na potrzebę tworzenia przestrzeni przyjaznej osobom starszym, czyli m.in. likwidację barier architektonicznych, zapewnianie odpowiednich środków transportu i dopasowywanie innej infrastruktury do potrzeb seniorów.

Zmiany w programach ASOS, Senior WIGOR
Wiceminister dodała, że obecnie resort pracuje nad nowym programem ASOS (Rządowy Program Aktywności Społecznej Osób Starszych) na przyszły rok i przemodelowaniem domów dziennego pobytu dla osób starszych, m.in. pod względem standardów - mają być bardziej przyjazne i dla tworzących je samorządów, i dla seniorów.

Jak poinformowała, trwają również prace nad rozporządzeniem, które określi tryb przygotowywania informacji o sytuacji osób starszych. Przypomniała, że zgodnie z ustawą o osobach starszych do 31 października rząd powinien przedstawić taką informację parlamentowi. Bojanowska powiedziała, że trwają prace nad informacją, przy współpracy z innymi resortami oraz innymi środowiskami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR