Bojanowska: pracujemy nad rozwiązaniami zwiększającymi bezpieczeństwo seniorów
Autor: PAP/Rynek Seniora   18 czerwca 2018 09:38

Zmiany w ustawie o pomocy społecznej oraz wprowadzenie rządowego dokumentu poświęconego seniorom to działania, które mają pomóc w zwiększeniu ich bezpieczeństwa - powiedziała w rozmowie z PAP wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska.

W piątek (15 czerwca) obchodzony był Światowy Dzień Praw Osób Starszych, który ma na celu zwrócenie uwagi na osoby źle traktowane, zaniedbywane i wykorzystywane przez swoje otoczenie.

Wiceminister rodziny podkreśliła, że wsparcie osób starszych jest jednym z priorytetowych zadań resortu. Zapowiedziała zmiany w ustawie o pomocy społecznej, które zagwarantują większe bezpieczeństwo seniorom. - Powstaje coraz więcej placówek całodobowego pobytu dla osób starszych, niepełnosprawnych, chorych. Chcemy zmienić przepisy i zabezpieczyć osoby starsze przed nieuczciwymi przedsiębiorcami, którzy tworzą tego typu placówki - powiedziała.

Bojanowska, powołując się na statystyki Komendy Głównej Policji za 2016 rok, podkreśliła, że przestępstwa na szkodę osób w wieku 65 plus to przede wszystkim kradzieże, kradzieże z włamaniem i oszustwa. Wymieniła też przestępstwa popełniane metodą "na wnuczka", "na policjanta" czy "na pracownika gazowni". - W 2016 pokrzywdzonych przestępstwem przez tego typu metody było ponad 2300 osób. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowiły osoby w wieku 50-79 lat - dodała.

Wiceminister poinformowała, że resort jest także na ostatnim etapie prac nad wprowadzeniem rządowego dokumentu "Polityka społeczna wobec osób starszych 2030 - bezpieczeństwo, uczestnictwo, solidarność".

- W dokumencie mamy siedem obszarów skierowanych do osób starszych i w tej grupie wyróżniamy także osoby niesamodzielne. Jeden z tych obszarów dotyczy nadużyć wobec osób starszych - powiedziała Bojanowska.

Zaznaczyła, że w dokumencie położony jest szczególny nacisk na działania informacyjne, które miałyby na celu zwiększenie wiedzy osób starszych oraz uwrażliwienie ich otoczenia.

Bojanowska wymieniła także dotychczasowe inicjatywy podejmowane przez obecne władze na rzecz poprawienia sytuacji seniorów.

Wskazała m.in. na program "Opieka 75 plus", który jest realizowany przez samorządy i polega na świadczeniu usług opiekuńczych dla seniorów w miejscu zamieszkania. - Wspieramy naszymi działaniami osoby, którym bardzo często trudno wyjść z domu. Zwiększamy liczbę godzin opiekuńczych na rzecz osób starszych, czyli np. jeżeli samorząd daje dwie godziny opieki w ciągu dnia, bo tak jest najczęściej, to my dajemy kolejne dwie - mówiła.

Na wsparcie z tego programu mogą liczyć tylko te samorządy, które świadczą usługi opiekuńcze samodzielnie. Pieniądze z programu mogą być przeznaczone na zwiększenie liczby godzin usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych u osób, które już korzystają z takich usług lub korzystały z nich w ostatnim roku, a także na dofinansowanie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób, które dotychczas ich nie otrzymywały.

Drugim programem, o którym wspomniała wiceminister, jest wsparcie samorządów w budowie sieci domów dziennego pobytu i klubów Senior Plus. - Osobom starszym często towarzyszy samotność, szczególnie kobietom. Dzięki programowi te osoby mogą wyjść z domu, spędzić aktywnie czas. Mają także dostęp do rehabilitacji, ciepły posiłek, a potem po południu mogą wrócić do domu - tłumaczyła Bojanowska.

Jak dodała, na ten cel w 2018 r. zaplanowano 80 mln zł. - W tym roku powstanie ponad 280 tego typu placówek, z prawie 7 tys. miejsc, czyli podwajamy tę liczbę, która do tej pory w Polsce funkcjonowała - podkreśliła wiceminister.

Przypomniała, że w ramach działań poświęconych bezpieczeństwu seniorów przeprowadzono cztery ogólnopolskie kampanie społeczne: "Bezpieczny i aktywny senior", "Bezpieczny senior w swoim miejscu zamieszkania", "Zasady bezpiecznego seniora konsumenta" oraz "Wybór bezpiecznej placówki całodobowego pobytu".

Bojanowska zwróciła uwagę, że choć coraz więcej seniorów angażuje się w różne inicjatywy, to ich aktywność wciąż jest bardzo mała. - Jeśli popatrzymy na badania, to aktywność osób starszych jest niestety bardziej bierna niż czynna. Seniorzy częściej spędzają czas przed telewizorem, słuchają radia lub czytają książki - powiedziała wiceminister.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR