
Najstarszy polski Uniwersytet Trzeciego Wieku (UTW) działa 38 lat i liczy tysiąc członków. Inne zaczynały od kilkudziesięciu osób, a obecnie mają po kilkuset słuchaczy. Do UTW trafiają albo osoby, które wciąż są bardzo aktywne i nie mają ochoty zamykać się w czterech ścianach, albo ci, którzy chcą pobudzić już nieco szwankująca pamięć.
Oferta UTW może zaskoczyć niejedną młodą osobę. Jak zauważa Gazeta Wyborcza, wykłady plenarne w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i na Politechnice Poznańskiej każdego roku spaja jakieś hasło. W tym roku są to: szanse i zagrożenia współczesnego świata - mowa będzie o konfliktach, nowoczesnych technologiach, literaturze, podróżach, medycynie.
Oprócz wykładów w UTW są sekcje, w których emeryci uczą się języków, chodzą na zajęcia sportowe, artystyczne, popularnonaukowe. Dużym wzięciem cieszy się historia sztuki i astronomia.
Kilka, kilkanaście razy do roku słuchacze UTW wybierają się na wyjazdy integracyjne. Są to przeważnie niedrogie wypady, ale zdarzają się i bardziej egzotyczne. W tym roku 10-osobowa grupa seniorów z UTW Poznań poleciała na Karaiby. By wyjechać, oszczędzali półtora roku.
Przy Collegium Da Vinci od 10 lat działa Akademia Trzeciego Wieku, także tutaj słuchaczy jest kilka setek. Prowadzący uczą gry w brydża, języków obcych. Jest też gimnastyka z elementami jogi, nordic walking, taniec w kręgu, tai chi. Nowościami są: kurs samoobrony, sekcja wokalno-teatralna oraz sekcja obsługi urządzeń mobilnych.
Na innych UTW słuchacze uczą się nawet hiszpańskiego czy francuskiego, gimnastykują się w wodzie, tańczą salsę, grają w scrabble. Zdarzają się także warsztaty z uprawy ziół w domu czy kury budowania pozytywnych relacji z młodzieżą.
W Polsce istnieje ok. 520 UTW, które mają w sumie ponad 150 tys. słuchaczy.
Więcej: www.poznan.wyborcza.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych