Boom na Uniwersytety Trzeciego Wieku. Co powoduje ogromną frekwencję?

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   07 października 2016 13:30


Boom na Uniwersytety Trzeciego Wieku. Co powoduje ogromną frekwencję? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Najstarszy polski Uniwersytet Trzeciego Wieku (UTW) działa 38 lat i liczy tysiąc członków. Inne zaczynały od kilkudziesięciu osób, a obecnie mają po kilkuset słuchaczy. Do UTW trafiają albo osoby, które wciąż są bardzo aktywne i nie mają ochoty zamykać się w czterech ścianach, albo ci, którzy chcą pobudzić już nieco szwankująca pamięć.

Oferta UTW może zaskoczyć niejedną młodą osobę. Jak zauważa Gazeta Wyborcza, wykłady plenarne w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i na Politechnice Poznańskiej każdego roku spaja jakieś hasło. W tym roku są to: szanse i zagrożenia współczesnego świata - mowa będzie o konfliktach, nowoczesnych technologiach, literaturze, podróżach, medycynie.

Oprócz wykładów w UTW są sekcje, w których emeryci uczą się języków, chodzą na zajęcia sportowe, artystyczne, popularnonaukowe. Dużym wzięciem cieszy się historia sztuki i astronomia.

Kilka, kilkanaście razy do roku słuchacze UTW wybierają się na wyjazdy integracyjne. Są to przeważnie niedrogie wypady, ale zdarzają się i bardziej egzotyczne. W tym roku 10-osobowa grupa seniorów z UTW Poznań poleciała na Karaiby. By wyjechać, oszczędzali półtora roku.

Przy Collegium Da Vinci od 10 lat działa Akademia Trzeciego Wieku, także tutaj słuchaczy jest kilka setek. Prowadzący uczą gry w brydża, języków obcych. Jest też gimnastyka z elementami jogi, nordic walking, taniec w kręgu, tai chi. Nowościami są: kurs samoobrony, sekcja wokalno-teatralna oraz sekcja obsługi urządzeń mobilnych.

Na innych UTW słuchacze uczą się nawet hiszpańskiego czy francuskiego, gimnastykują się w wodzie, tańczą salsę, grają w scrabble. Zdarzają się także warsztaty z uprawy ziół w domu czy kury budowania pozytywnych relacji z młodzieżą. 

W Polsce istnieje ok. 520 UTW, które mają w sumie ponad 150 tys. słuchaczy.

Więcej: www.poznan.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR