Budka: moim pierwszym zadaniem ustawa o bezpłatnej pomocy prawnej
Autor: PAP/Rynek Seniora   05 maja 2015 09:09

Sprawa ustawy o bezpłatnej pomocy prawnej jest moim pierwszym zadaniem - zapowiada Borys Budka, nowo powołany minister sprawiedliwości. Mają skorzystać z niej m.in. kombatanci, weterani i osoby po 75. r.ż.

W poniedziałek (4 maja) prezydent Bronisław Komorowski powołał Budkę na ministra. Zastąpił on Cezarego Grabarczyka, który w ubiegłym tygodniu złożył dymisję. Podczas uroczystości powołania Budki w Pałacu Prezydenckim prezydent i premier Ewa Kopacz mówili, że głównym jego zadaniem będzie dopilnowanie w Sejmie projektu o bezpłatnej pomocy prawnej. Minister powiedział dziennikarzom, że resort obejmuje we wtorek. Nie mówił o swych planach.

- Pierwsze zadanie od pani premier to ustawa o pomocy prawnej - powiedział wieczorem Budka w TVN24. Rząd przyjął projekt w połowie kwietnia. Zgodnie z nim o bezpłatną pomoc na etapie przedsądowym będą mogły zwracać się do ponad 1,5 tys. punktów w kraju osoby uprawnione do świadczeń z pomocy społecznej, posiadacze Karty Dużej Rodziny, kombatanci i weterani, poszkodowani wskutek klęsk żywiołowych i katastrof, osoby w wieku powyżej 75 lat.

Pomoc ma polegać na: informowaniu o stanie prawnym; wskazaniu sposobu rozwiązania problemu prawnego; pomocy w sporządzeniu projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy (oprócz pism procesowych w postępowaniach przygotowawczym lub sądowym); sporządzeniu projektu pisma wszczynającego postępowanie sądowe, pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu. Pomoc nie będzie obejmować spraw podatkowych, celnych, handlowych i gospodarczych - z wyjątkiem przygotowań do rozpoczęcia takiej działalności.

 37-letni Budka, który jest posłem PO, to absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończył aplikację radcowską. Od 2011 r. jest doktorem nauk ekonomicznych. Od 2002 r. przez blisko dziewięć lat był radnym Rady Miejskiej w Zabrzu. W latach 2002-2006 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego, a potem przewodniczącego rady. Posłem został w 2011 r. Wielokrotnie reprezentował Sejm w postępowaniach przed Trybunałem Konstytucyjnym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.