Budżet: więcej pieniędzy na bezpłatną pomoc prawną

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   10 września 2015 13:07


Budżet: więcej pieniędzy na bezpłatną pomoc prawną Z bezpłatnej pomocy prawnej mogą skorzystać m.in. seniorzy powyżej 65 roku życia. Fot. Fotolia

O blisko 400 mln zł zostały zwiększone nakłady na wymiar sprawiedliwości w projekcie budżetu państwa na przyszły rok w stosunku do 2015 r. Pieniądze będą przeznaczone m.in. na bezpłatną pomoc prawną przedsądową, na adwokata lub radcę prawnego z urzędu w przypadku osób, których nie stać na pełnomocnika - powiedział w Szczecinie minister sprawiedliwości Borys Budka.

Minister wziął udział w środę (9 września)  w Szczecinie w uroczystościach jubileusz 70-lecia sądownictwa w tym mieście.

- Podczas negocjacji (...) udało się uzyskać blisko 400 mln w tej części, za którą ja odpowiadam jako minister sprawiedliwości, m.in. na zwiększanie pomocy prawnej dla obywateli, zwiększenie nakładów w sferze płacowej, zarówno dla sędziów, ale też pierwszy raz od kilku lat dla pracowników administracji - powiedział Budka zebranym w szczecińskim Teatrze Współczesnym.

Jak dodał zdaje sobie sprawę, że oczekiwania są większe, ale wierzy, że będzie to "krok w kierunku tego, by te regulacje były cykliczne i stałe".

Na późniejszej konferencji prasowej minister podkreślił, że zwiększone nakłady w przyszłym roku przeznaczone zostaną m.in. na bezpłatną pomoc prawną przedsądową, na adwokata lub radcę prawnego z urzędu w przypadku osób, których nie stać na pełnomocnika. Jak dodał, powstanie blisko 1600 punktów pomocy prawnej w całym kraju, które będą dla obywateli dostępne już od 1 stycznia 2016 r.

Z punktów będą mogły skorzystać osoby objęte pomocą społeczną, młodzi ludzie do 26 roku życia, seniorzy powyżej 65 roku życia, posiadacze karty dużej rodziny, a także kombatanci i weterani - powiedział Budka. Osoby pracujące w punktach pomogą m.in. w zredagowaniu pisma do urzędu, odwołania od jakiejś decyzji - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.